Współtwórca The Doors Ray Manzarek nie żyje. W Jedynce mówił: "byłem pewny sukcesu"

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 18:00
Przypominamy wywiad, w którym o kulisach kariery legendarnego zespołu "The Doors" muzyk opowiedział Marii Szabłowskiej.
Audio
  • Wywiad Marii Szabłowskiej z Rayem Manzarkiem z The Doors
Ray Manzarek
Ray Manzarek Foto: Wikipedia/CC/TriviaKing (talk)DWS

W lipcu 2012 roku muzyk gościł w Polsce na 6. edycji Festiwalu Legend Rocka. W Dolinie Charlotty wystąpił wraz z innym muzykiem The Doors Robby'm Kriegerem.

Wspaniały głos odziedziczył po matce, która pochodziła z Polski. Zresztą wśród krewnych Raya Manzarka jest znacznie więcej Polaków. Jak Ray Manzarek wspomina swoje pierwsze spotkanie z wokalistą zespołu Jimem Morrisonem? - Byliśmy studentami, spotkaliśmy się na plaży. Jim powiedział, że pisze i śpiewa, więc poprosiłem, żeby coś pokazał. Wstydził się, ale w końcu zaśpiewał, a ja byłem zachwycony. Wiedziałem, że stworzymy zespół i zarobimy miliony dolarów, że będziemy grali "psychodelię" i nic nas nie zatrzyma. Wiedziałem też, że dziewczyny pokochają Jima - mówił muzyk.

Pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku problem alkoholowy Morrisona stał się już tak poważny, że wpływał na pracę zespołu - wspominał Manzarek. - Aresztowanie na scenie podczas koncertu było absurdalne, przeżywaliśmy to bardzo. Ale co mogliśmy zrobić? On był dziki, nieprzewidywalny, a jednocześnie wspaniały i ludzie go kochali - opowiadał.

Muzyk przyznał, że sam był wówczas spokojniejszy. - Miałem już wtedy żonę, byłem trochę starszy, nie taki szalony. Trzymanie zespołu w ryzach wziąłem na siebie - wspominał.

Dlaczego - do śmierci Raya - w The Doors grało tylko dwóch z trzech żyjących członków zespołu i co było tajemnicą ich sukcesu? Jakie słowa po polsku znał Manzarek i dlaczego śmierć Morrisona była jego zdaniem dziwna? O tym wszystkim słuchaj w wywiadzie radiowej Jedynki.

Rozmawiała Maria Szabłowska.

- - -

Ray Manzarek zmarł 20 maja 2013 roku na raka w szpitalu w Rosenheim w Niemczech. Miał 74 lata.

(ei)

Zobacz więcej na temat: MUZYKA POLSKA The Doors

Czytaj także

Hendrix i Morrison jak żywi? Będą koncerty 3D

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2012 10:00
Wizerunki nieżyjącego wokalisty The Doors Jima Morrisona oraz wirtuoza gitary Jimi'ego Hendrixa będą odtworzone cyfrowo. Już powstają specjalne hologramy - donosi magazyn Billboard.
rozwiń zwiń