Dla Zanussiego może poszaleć, dla Kamińskiego zrobi wszystko

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 15:02
Można powiedzieć, że aktorka Agnieszka Grochowska ma szczęście do wielkich reżyserów. Zagrała Danutę Wałęsę w filmie Andrzeja Wajdy. Dwukrotnie spotkała się na planie z Januszem Kamińskim, a teraz pracuje u boku Krzysztofa Zanussiego przy filmie "Obce ciało” .
Audio
  • Grochowska: u Zanussiego mogę poszaleć, dla Kamińskiego zrobię wszystko (Muzyczna Jedynka)
Agnieszka Grochowska
Agnieszka GrochowskaFoto: mat.prasowe

Agnieszka Grochowska cieszy, że to właśnie jej Krzysztof Zanussi zaproponował rolę wyrachowanej szefowej korporacji, która manipuluje ludźmi. - Umówiliśmy się, że tę postać troszeczkę uszyjemy dla mnie. Uzyskałam możliwość zmiany dialogu, sytuacji i proponowania rozwiązań, które będę uważała za ciekawe. To dla mnie jest fascynująca praca. Mogę sobie poszaleć - powiedziała Grochowska. 

Opisuje swoją rolę jako kobiety walecznej, pozbawionej tożsamości, która nie wyniosła ciepła z domu. – Wymyśliła siebie. Szybko zobaczyła, że wygra tylko w sytuacji, w której będzie mogła innymi manipulować. Postanowiła przekręcić wszystkich innych - wyjaśniła aktorka. Grochowska broni jej jednak, bo to, że jest taka, a nie inna, nie wynika z tego, że jest wcielonym diabłem. – W głębi ma pustkę, którą próbuje zapełnić –  powiedziała aktorka. Jej zdaniem jest to bardzo bliskie wielu ludziom, bo większość z nas pokrywa w sobie czymś, jakiś rodzaj pustki.

Grochowska zagrała też ostatnio w filmie Janusza Kamińskiego "American dream”. Gra w nim Rosjankę, która przyjeżdża do Los Angeles z pomysłem zmiany swojego życia. - Wydaje się to proste, że od samego faktu (wyjazdu do USA), wszystko się zmieni. Okazuje się, że bohaterka musi bardzo słono zapłacić za swoje marzenie. Musi przekroczyć granice o których myślała, że nigdy nie przekroczy - ujawniła  Grochowska.  

Agnieszka Grochowska pracowała wcześniej z Januszem Kamińskiem przy filmie "Hania". - Ja bym z Januszem zrobiła wszystko, wszędzie i w każdych warunkach. Mówię oczywiście o kręceniu filmów - powiedziała.  Przyznała, że to bardzo żywiołowy człowiek. - Czasem jest tak, jakby miał kamerę przyklejoną do ręki. Jak jest z kamerą, to jest nastolatkiem, który robi swój pierwszy film. W sensie entuzjazmu, energii i spontaniczności, to jest coś niesamowitego – powiedziała Grochowska. 

Jej zdaniem trudno uwierzyć, że ktoś, kto jest jednym z najlepszych operatorów świata, ma za sobą Oscary i parę nominacji, ma taką młodzieńczą energię i spontaniczność. - Być może na tym polega jego sukces, że on tak kocha to, co robi - powiedziała Grochowska.

Posłuchaj całego wywiadu Joanny Sławińskiej z aktorką Agnieszką Grochowską.

tj

Czytaj także

Uroczysta premiera filmu "Wałęsa" Andrzeja Wajdy 23 września

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 14:18
"Wałęsa" do kin trafi 4 października. Wcześniej zaplanowano specjalny pokaz w Teatrze Narodowym w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zanussi kręci "Obce ciało" o mentalności korporacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 12:00
- Dobre życie nie polega na tym, by być koniecznie bogatym i brać udział w wyścigu szczurów - mówił w radiowej Trójce o swoim nowym filmie reżyser Krzysztof Zanussi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy film Krzysztofa Zanussiego "Obce ciało"

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 09:17
Pierwszy klaps nowego filmu Krzysztofa Zanussiego pod tytułem "Obce ciało" padł 10. kwietnia w Ankonie we Włoszech. W Moskwie 25. maja rusza kolejny etap zdjęć. Główne role zagrają Agnieszka Grochowska, Agata Buzek i Riccardo Leonelli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zofia Kucówna: aktorką zostałam przez przypadek

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 11:37
- Moja mama marzyła, żebym była dentystką, bo miałam talent manualny...a to intratny zawód - powiedziała w rozmowie z Jedynka aktorka.
rozwiń zwiń