X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mało znane piosenki Agnieszki Osieckiej

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 16:19
"Kochankowie z ulicy Kamiennej" to autorski album kompozytora Wojciecha Solarza, na który składa się 15 dotąd nie publikowanych piosenek, poczynając od pierwszych piosenek jakie kiedykolwiek zostały napisane przez Agnieszkę Osiecką.
Audio
  • Lidia Stanisławska i Wojciech Solarz o albumie z piosenkami Agnieszki Osieckiej
Agnieszka Osiecka
Agnieszka Osiecka Foto: okularnicy.org.pl

Piosenki powstawały do programów Studenckiego Teatru Satyryków STS działającego w Warszawie w latach 1954 - 1975 r. gdzie dwójka autorów studiująca na Wydziale Dziennikarstwa UW znalazła się po przejściu z założonej przez siebie Dziennikarskiej Spółdzielni Satyrycznej w 1955 roku. - To nie są szlagiery, a piosenki literackie i kabaretowe - wyjaśnia Wojciech Solarz.

Wojciech
Wojciech Solarz

Najbardziej znana piosenka Solarza "Kochankowie z ulicy Kamiennej" - pierwsze wykonanie w Teatrze STS w 1958 r. Elżbiety Czyżewskiej - była najczęściej nagrywana. Ostatnia, oryginalna, odbiegająca od kanonu wykonawczego tego utworu interpretacja Anny Prucnal znalazła się na jej paryskiej płycie. Pozostałe piosenki nie przebiły się i nie weszły do showbiznesu. Ich zapis nutowy gdzieś zaginął.

Piosenki Wojciecha Solarza są częścią najcenniejszego dorobku ponad 20-letniej działalności Teatru Satyryków STS. Sześć z nich zostało opublikowane w nutach w opracowaniu Edwarda Pałłasza w śpiewniku "Kolory" z 1962 roku, pozostałe piosenki zostały odtworzone z pamięci, bądź opracowane na podstawie szczątkowych zapisów z przedstawień teatralnych STS-u. Żadna z tych piosenek nie znalazła się w archiwum radiowym ani telewizyjnym, ani nie została wcześniej nagrana i wydana na płytach. Ich fragmenty przypadkowo nagrano podczas kręcenia zdjęć do kroniki filmowej.

Lidia
Lidia Stanisławska

- Henryk Wojciechowski dokonał benedyktyńskiej pracy i wraz ze mną odtworzył melodie, bo ja ich nawet nie pamiętałem - mówi kompozytor w "Muzycznej Jedynce". Podkreśla, że bez Wojciechowskiego nie dałoby się ich odtworzyć. Szczęśliwie kiedyś miał je wszystkie w głowie, bo akompaniował piosenkarzom na fortepianie.
Piosenki Agnieszki Osieckiej śpiewają na płycie m.in. Tadeusz Woźniak, Zbigniew Zamachowski, Joanna Kurowska, Lidia Stanisławska i Piotr Fronczewski. Specjalnie poproszono wykonawców o znanych nazwiskach, aby promowali album. - Poza tym wszyscy coś o tym STS wiedzieli, nie trzeba było im tłumaczyć wielu rzeczy - wyjaśnia Wojciech Solarz.
Lidia Stanisławska przyznaje, że z STS-em nie miała nic wspólnego, bo jak przyjechała do Warszawy, to STS już nie działał. Ale zawsze interesowała się ich twórczością. - To było zjawisko intelektualne, nie tylko artystyczne - mówi piosenkarka w radiowej Jedynce. Dostała propozycję od Henryka Wojciechowskiego, aby zaśpiewała utwory Agnieszki Osieckiej. Poprzednich wersji nie słyszała i nie sugerowała się ich wykonaniami. Artystka przyznaje, że piosenki mają trudna linię melodyczną.
Album ma cechy dokumentu, ale współczesne aranżacje i interpretacje zbliżają nam te piosenki, czyniąc je nowymi przebojami.

Patronat nad płytą "Kochankowie z ulicy Kamiennej" sprawuje radiowa Jedynka.

Posłuchaj całej rozmowy, która prowadził Zbigniew Zegler.
(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od Osieckiej do Madonny wcale nie jest tak daleko

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2013 14:08
Elena Rutkowska – aktorka i wokalistka, pochodząca z Ukrainy a mieszkająca w Polsce, zafascynowała się twórczością Agnieszki Osieckiej i przygotowała specjalny recital. Później jej twórczością zafascynował się muzyk grający z Madonną. Co z tego wyniknie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

German, Osiecka, Jędrusik – poznaj sekrety artystek PRL

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2013 12:05
- Mało kto wie, że Kalina Jędrusik klęła jak szewc, a przecież przedstawianie wielkich postaci "w szlafroku” tylko dodaje im wartości i uroku – mówił w Jedynce Sławomir Koper, autor książki "Życie artystek w PRL”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Opolskie szlagiery to nie rzeczy muzealne"

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 09:00
- Byłam w Opolu kilkakrotnie jako widzka, a następnie stremowana uczestniczka koncertu "Zielono mi". Większość ze szlagierów, które powstawały na Opole nie zasługują na to, by zostały pogrzebane - powiedziała w Jedynce Agata Passent.
rozwiń zwiń