Gawliński: pierwszy talent show był organizowany w Opolu

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2013 18:01
Pierwszy raz w Opolu Robert Gawliński wystąpił w połowie lat 80. ubiegłego wieku. Nie był to jednak Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki, a konkurs dla młodych kapel rockowych. - Nagrodą było nagranie płyty, co było w tamtych latach nie lada wyczynem dla młodego zespołu - mówił w Jedynce artysta.
Audio
  • Robert Gawliński o Festiwalu w Opolu (Muzyczna Jedynka/Jedynka)
Robert Gawliński w studiu radiowej Jedynki
Robert Gawliński w studiu radiowej Jedynki Foto: PR/E. Iwanicka

Robert Gawliński z zespołem Madame znaleźli się wówczas wśród sześciu nagrodzonych zespołów. Jak wspomina wokalista, w jury konkursu zasiadała Kora Jackowska, a innym z uczestników był zespół Siekiera. - To był taki pierwszy talent show - podsumował gość "Muzycznej Jedynki".

To właśnie przy okazji konkursu Robert Gawliński po raz pierwszy zetknął się z Krajowym Festiwalem Polskiej Piosenki. Na scenie amfiteatru wprawdzie jeszcze nie wystąpił, ale mógł chłonąć z bliska atmosferę imprezy. Jako młody muzyk miał również wstęp za kulisy.

- To było pierwsze zderzenie ze światem dorosłych artystów. Opole zawsze łączyło w sobie bardzo mocno, przynajmniej w tamtych czasach, pokolenie młodych, wchodzących muzyków i tych już uznanych. Mogę spotkać na przykład Irenę Santor, a za chwilę napić się piwa z zespołem Lady Pank. Zresztą tak jest do tej pory. Uważam, że Opole jest pod tym względem jedną z najlepszych imprez w Polsce - mówił Robert Gawliński.

Później, już jako lider zespołu Wilki, Robert Gawliński podbijał Festiwal w Opolu takimi piosenkami jak "Son of the blue sky" i "Baśka".

Posłuchaj całej rozmowy Izy Żukowskiej i jej gościa.

pg

Czytaj także

Wyszkoni: nie wyobrażam sobie Opola bez siebie

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 21:10
Piosenkarka jest bardzo emocjonalnie związana z Festiwalem Polskiej Piosenki w Opolu. Od dziecka marzyła, żeby w Opolu wystąpić. I żałuje, że nie będzie mogła tam wystąpić razem z Markiem Jackowskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal opolski był największą imprezą promującą artystów

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 17:36
Alicja Majewska wspomina, że festiwale promowały nie tylko wykonawców, ale również kompozytorów i autorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irena Santor: do Opola miałam lecieć wojskowym samolotem

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2013 18:30
Wokół Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w ciągu ostatnich 50 lat narosło wiele mitów. Jeden z nich mówi, że Irena Santor nie chciała wystąpić na pierwszym opolskim festiwalu w 1963 roku, bo organizatorzy nie byli w stanie załatwić dla niej... helikoptera.
rozwiń zwiń