Andrzej Dąbrowski: cicho siedzę, nie lubię rozgłosu

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2013 16:44
- Całe moje życie to przeróżne fascynacje, które na tyle mnie wciągały, że zacząłem w każdej osiągać jakiś sukces - powiedział w "Muzycznej Jedynce" piosenkarz.
Audio
  • Andrzej Dąbrowski: cicho siedzę, nie lubię rozgłosu (Jedynka/Muzyczna Jedynka)
Andrzej Dąbrowski w studiu radiowej Jedynki
Andrzej Dąbrowski w studiu radiowej Jedynki Foto: W. Kusiński/PR

Andrzej Dąbrowski jest też perkusistą jazzowym, ale i fotografikiem oraz kierowcą rajdowym (wicemistrzem Polski w 1957 roku).

Był członkiem czołowych polskich grup jazzowych, m.in. zespołów Andrzeja Kurylewicza, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, a także Krzysztofa Komedy, Włodzimierza Nahornego, Zbigniewa Namysłowskiego oraz Michała Urbaniaka. Towarzyszył wielu gwiazdom światowego jazzu na estradzie i w studiach nagrań, Współpracował też z Filharmonią Krakowską oraz z Orkiestrą Polskiego Radia.

To jednak festiwal w Opolu przyniósł mu największą sławę. W 1970 roku dał się namówić do zaśpiewania utworu "Zielono mi". Ten zdobył tytuł radiowej piosenki miesiąca i automatycznie zakwalifikował się do festiwalu. - W Opolu zaśpiewałem po raz pierwszy przed tak wielką publicznością i, ku mojemu zdziwieniu, zdobyłem główną nagrodę - powiedział Dąbrowski.

>>> Posłuchaj wspomnień artystów o festiwalach opolskich

Kolejny sukces przyszedł dwa lata później. - Co dwa lata mnie to dopadało - śmieje się Dąbrowski. Tym razem zdobył Grand Prix na KFPP w Opolu za piosenkę "Do zakochania jeden krok". - Potem musiałem śpiewać w NRD wersję niemiecką, a rosyjską podczas tournee z Anną German w ZSRR - powiedział Dąbrowski.

W tym roku Andrzej Dąbrowski ponownie wystąpi w Opolu. Jak przyznaje, nie może się już doczekać.

Posłuchaj całej rozmowy Pawła Sztompke z Andrzejem Dąbrowskim

tj

Zobacz więcej na temat: Anna German MUZYKA Opole 2013

Czytaj także

Andrzej Dąbrowski gratuluje Polskiemu Radiu wyjątkowej płyty

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 19:00
Pierwszy krążek z jazzowej serii wydawniczej Polskiego Radia zatytułowany jest "Polish Radio Jazz Archives: Stan Getz / Andrzej Trzaskowski Trio". Chociaż to zapis koncertu, podczas którego wystąpił Andrzej Dąbrowski, muzyk sam był zaskoczony zawartością płyty. Dlaczego?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakochać się w... Annie German. Koncert w Filharmonii Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2013 16:31
- To jedyna i niepowtarzalna okazja, by usłyszeć piękne piosenki Anny German we wspaniałych aranżach - powiedziała w Muzycznej Jedynce Julita Mirosławska, sopranistka i solistka Warszawskiej Opery Kameralnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irena Santor: do Opola miałam lecieć wojskowym samolotem

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2013 18:30
Wokół Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w ciągu ostatnich 50 lat narosło wiele mitów. Jeden z nich mówi, że Irena Santor nie chciała wystąpić na pierwszym opolskim festiwalu w 1963 roku, bo organizatorzy nie byli w stanie załatwić dla niej... helikoptera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodowicz: żeby zobaczyć Niemena wchodziłam po kratach

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 18:14
To wspomnienie Maryli Rodowicz związane z Festiwalem w Opolu dotyczy okresu, gdy jeszcze nie była znaną piosenkarką. Jak wielu innych Polaków w latach 60. ubiegłego wieku nie miała też telewizora...
rozwiń zwiń