9. Festiwal Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 15:04
W sobotę Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko" organizuje w Krakowie koncerty finałowe festiwalu, w których wezmą udział utalentowane osoby niepełnosprawne oraz gwiazdy muzyki.
Audio
  • Anna Dymna. Grzegorz Turnau i Renata Przemyk o 9. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty (Muzyczna Jedynka)
Anna Dymna i Anna Kobyłecka podczas jednej z poprzednich edycji Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty
Anna Dymna i Anna Kobyłecka podczas jednej z poprzednich edycji Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka GrechutyFoto: materiały promocyjne/Marek Kowalski

W sobotę 8 czerwca na Rynku Głównym w Krakowie odbędzie się finał 9. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty. 5 maja były półfinały i tam była ostateczna walka o 12 miejsc uprawniających do występu w finale.

- Oni przeszli ogromne sito eliminacji - mówi Anna Dymna . A w ostatnie dni przed występami finaliści brali udział w warsztatach, podczas których szlifowali swe umiejętności. Anna Dymna wyjaśnia w "Muzycznej Jedynce" , że niepełnosprawni wokaliści mają trenerów, którzy ustawiają wykonawców wokalnie i interpretacyjnie.
Będą dwa koncerty, gdyż finaliści zostali podzieleni na kategorie wiekowe. W pierwszym koncercie wezmą udział dzieci w wieku do lat 16, w drugim dorośli.
- Mamy sześć gwiazd i każda gwiazda bierze pod opiekę dorosłą osobę i dziecko - wyjaśnia Anna Dymna. W tym roku gwiazdami są Kayah , Katarzyna Groniec , Grzegorz Turnau , Ryszard Rynkowski , Mrozu i Anna Ozner , która zastąpiła Ewę Bem. Ewa Bem ma kontuzję i nie mogła przyjechać do Krakowa.
Renata Przemyk zauważa, że podczas pracy z niepełnosprawnymi artystami można robić coś dla kogoś, ale i coś dla siebie. - Ci ludzie mają w sobie taką siłę, choć są niepełnosprawni, nie widzą, albo mają chorobę która postępuje, a mają taką wolę przeżycia, taka siłę i taką radość w tym wszystkim, że człowiek jest pełen podziwu - przyznaje piosenkarka.

Grzegorz Turnau podkreśla, że niepełnosprawni nie uczestniczą w wyścigu po złote płyty i nie zamierzają robić kariery. - Chociaż kto wie, wielu niepełnosprawnych, choćby niewidomych piosenkarzy stało się wielkimi gwiazdami - mówi artysta. Ocenia, że tegoroczni finaliści są bardzo dobrze przygotowanymi wokalistami.

Koncerty poprowadzą: Anna Dymna, Cezary Kosiński i Zbigniew Zamachowski. Początek festiwalowych zmagań o godz. 19.30. Występy finalistów oceni jury. Zasiądą w nim: Ewa Błaszczyk, Urszula Dudziak, Monika Kuszyńska, Magdalena Waligórska, Jacek Cygan, Jerzy Stuhr, Jan Kanty-Pawluśkiewicz, Zbigniew Preisner, Adam Sztaba i Marek Piekarczyk.
Zwycięzcy otrzymają statuetki Zaczarowanego Ptaszka i stypendia. Przebieg finału relacjonować będzie Program 2 TVP.
Wstęp na koncerty będzie bezpłatny!
Patronem medialnym 9. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im.  Marka Grechuty jest radiowa Jedynka.

Czytaj także

Anna Dymna: jestem szczęściarą przez całe życie

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2013 23:00
Jana Kantego Pawluśkiewicza nazywa czarodziejem, piosenkom Marka Grechuty przypisuje terapeutyczną moc, a Czesław Miłosz był w jej domu. - Kolekcjonuję skarby, ale biżuterii nie lubię, zaś pieniądze mnie nie interesują. Dla mnie skarbami są spotkania z ludźmi - mówi Anna Dymna w "Spotkaniu z mistrzem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Dymna: już ćwiczę, by się nie wzruszać

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2013 18:12
W sobotę, 4 maja w Warszawie odbędzie się koncert półfinałowy 9. edycji Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty. - Poprowadzę koncert z Anią Popek. Liczymy, że nie będzie padało - zaprasza Anna Dymna. Wstęp na koncert jest wolny
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Dymna wie, co lekarzom w duszy gra

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2013 20:10
- Znałam dobrze prof. Szczeklika i on przez wiele lat dodawał mi odwagi do działania. Oglądał mój program "Anna Dymna - Spotkajmy się" i mówił jak ważne jest, by zwyczajnie po ludzku rozmawiać - wspomina aktorka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Dymna zaprasza do Krakowa na święto niepełnosprawnych

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 11:07
W najbliższy weekend Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko" organizuje w Krakowie 10. Ogólnopolskie Dni Integracji "Zwyciężać Mimo Wszystko" oraz 9. Festiwal Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty. Wezmą w nich udział utalentowane osoby niepełnosprawne oraz gwiazdy muzyki i sportu.
rozwiń zwiń