Maria Seweryn: Katarzyna Figura jest idealną aktorką do odtworzenia tej roli

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 18:29
28 czerwca w Teatrze Polonia w Warszawie premiera przedstawienia "Kalina" poświęconego charyzmatycznej aktorce, legendzie polskiego kina i kabaretu Starszych Panów, Kalinie Jędrusik. O spektaklu opowiada Maria Seweryn.
Audio
  • Maria Seweryn: Katarzyna Figura jest idealną aktorką do odtworzenia roli Kaliny Jędrusik (Muzyczna Jedynka)
Maria Seweryn
Maria SewerynFoto: Wojciech Kusiński/PR

W roli Kaliny wystąpi Katarzyna Figura. Reżyserką spektaklu jest Małgorzata Głuchowska, współautorką scenariusza - Justyna Lipko-Konieczna.

Maria Seweryn, aktorka, reżyserka, członkini Zarządu Fundacji Krystyny Jandy wyjaśnia, że do spektaklu przymierzano się już kilka razy. - Małgorzata Głuchowska i Justyna Lipko-Konieczna napisały tekst specjalnie dla Kasi Figury. To jest ich taka autorska historia o Kalinie - mówi Seweryn. Katarzyna Figura zaśpiewa też piosenki Kaliny Jędrusik w nowych aranżacjach Marii Rumińskiej.
Gość radiowej Jedynki przekonuje, że Katarzyna Figura jest idealną aktorką do odtworzenia roli Kaliny. - Kasia jest niezwykłą osobowością i jest w bardzo ciekawym momencie swego życia, żeby opowiedzieć historię tak niezwykłej kobiety, jaką była Kalina Jędrusik - podkreśla. Nie chciała zdradzać szczegółów spektaklu przed premierą. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Ewa Machnio.
Maria Seweryn mówi również o powracającym na deski teatru spektaklu "Metoda", w którym występuje, jako jedyna kobieta. Spektakl jest grany od lat. To spojrzenie katalońskiego dramaturga Jordiego Galcerana na zdehumanizowany świat nowoczesnej korporacji. Czwórka młodych ludzi przechodzi selekcję na poważne stanowisko w dużej firmie. Godzą się na to, aby metoda selekcji była eksperymentalna. - To chwilami jest farsa, a chwilami wstrząsająca historia, czasami zaskakująca - przyznaje aktorka. Spektakl opowiada o tym, jak daleko człowiek może się posunąć, żeby osiągnąć cel.
Rozmawiała Joanna Sławińska.
(ag)

Czytaj także

Otwierałam drzwi przed Hanuszkiewiczem

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2012 10:51
- Adam Hanuszkiewicz i Konrad Swinarski to byli moi mistrzowie - mówi Izabella Cywińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyjątkowe urodziny Katarzyny Figury

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2012 11:21
Jedna z największych gwiazd polskiego kina, znana z takich filmów jak "Pociąg do Hollywood", "Ajlawiu" czy "Żurek" obchodzi dziś 50. urodziny.
rozwiń zwiń