Jacek Bończyk spłaca dług wdzięczności u Wojciecha Młynarskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 16:15
- To jest coś o czym myślałem już co najmniej od dwóch lat. Zastanawiałem się nad formułą takiego festiwalu, który będzie mógł dowartościować piosenki Mistrza - mówił w Jedynce Jacek Bończyk, pomysłodawca Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego.
Audio
  • Jacek Bończyk o Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego (Muzyczna Jedynka)
Jacek Bończyk
Jacek BończykFoto: Wojciech Kusiński/PR

Po raz pierwszy Festiwal odbędzie się w dniach 21-22 września w Zatoce Sztuki w Sopocie. W programie m.in. wystawa okładek płyt Wojciecha Młynarskiego i fotografii z jego archiwum, konferencja z jego udziałem, wspólne słuchanie winylowych płyt. Wśród gości pojawi się m.in. Wiktor Zborowski i Mirosław Baka, który przeczyta felietony wierszowane Wojciecha Młynarskiego.

W ramach Festiwalu odbędzie się także konkurs interpretacji piosenek Wojciecha Młynarskiego. - Do 20 lipca do Zatoki Sztuki można nadsyłać zgłoszenia oraz nagrania. Na początku września przeprowadzony zostanie drugi etap eliminacji. No i 21 września wieczorem odbędzie się koncert konkursowy. W jury zasiądą Wojciech Młynarski i kompozytor Jerzy Derfel - wyjaśniał w "Muzycznej Jedynce" Jacek Bończyk.

Pomysłodawca Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego, z zawodu aktor i piosenkarz, wiele lat temu sam postanowił zmierzyć się w repertuarem mistrza polskiej piosenki. - Specjalnie pojechałem na Festiwal Piosenki Francuskiej, żeby zaśpiewać przed Wojciechem Młynarskim. Zostałem przez niego dostrzeżony i bardzo wiele mu zawdzięczam - podkreślał.

Jacek Bończyk nie ukrywa, że Festiwal, który organizuje to podziękowanie dla Wojciecha Młynarskiego. - Bardzo chcę, żeby Wojtek czuł się dobrze na tym festiwalu. Żebyśmy na różne sposoby odkrywali jego piosenkę, teksty i muzykę. Uważam, że to bardzo ważne, żeby – przepraszam za wyrażenie – skorzystać  z tego, że Wojtek jest z nami, pracuje i ma jeszcze bardzo dużo do powiedzenia - mówił.

Zobacz serwis specjalny poświęcony Wojciechowi Młynarskiemu >>>

Rozmawiała Maria Szabłowska.

pg

Czytaj także

"Nie miał świetnego głosu, a pozostał w pamięci na lata"

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2012 15:37
W poniedziałek minęło 20 lat od śmierci Janusz Kruka, kompozytora, muzyka, wokalisty, członka zespołu 2 plus 1.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Legendarna grupa znów śpiewa

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2013 08:52
Studio "Muzycznej Jedynki" odwiedzą członkinie zespołu Alibabki, który w powojennej historii polskiej muzyki rozrywkowej był unikatową formacją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Miecugow: mieliśmy szczęście w PRL

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2013 13:55
- Wolność jest łatwa, nie trzeba jej kombinować. Trzeba starać się wejść na rynek. W PRL trzeba było przełamać wiele barier. Te trudności tworzyły artystów - powiedział w radiowej Jedynce dziennikarz Grzegorz Miecugow.
rozwiń zwiń