Muzułmanin i rabin w jednym zespole. "Gdy grasz pozostają tylko dobre wibracje"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2013 15:19
- Zespół Diwan Saz, zapraszając do współpracy przedstawicieli różnych kultur i krajów udowadnia, że muzyka jest najlepszym nośnikiem porozumienia i pokoju - zapowiada Magda Mikołajczuk koncerty Festiwalu Kultury Żydowskiej.
Audio
  • Magda Mikołajczuk o Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie cz.1 (Jedynka/Popołudnie z Jedynką).
  • Magda Mikołajczuk o Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie cz.2 (Jedynka/Popołudnie z Jedynką).
Zespół Diwan Saz.
Zespół "Diwan Saz".Foto: Diwan Saz/ materiały promocyjne

Do 7 lipca trwa w Krakowie Festiwal Kultury Żydowskiej, który Jedynka objęła swoim patronatem. – Muzycznym zwieńczeniem trzech ostatnich intensywnych dni festiwalu będzie siedmiogodzinny maraton muzyzczny, czyli Szalom na Szerokiej - zapowiada dziennikarka Magda Mikołajczuk.

Relacje z FKŻ na antenie radiowej Jedynki >>>>

Koncert rozpocznie się w sobotę o godzinie 18. A jeszcze w piątek, 5 lipca, niezwykła okazja, by usłyszeć zespół Diwan Saz – unikatową, żydowsko-muzułmańską grupę z Izraela.

Zapraszamy do słuchania sobotnich "Sygnałów dnia" (audycja w godz. 6.00 - 9.00) - naszym gościem będzie dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej Janusz Makuch. 

Grający na instrumentach perkusyjnych Eyal Lumen z Izraela przyznaje, że zespół łączy muzykę krajów, z których pochodzą jego członkowie. - Jest to Azja, Bliski Wschód, Europa. Chcemy stworzyć z tych wszystkich kultur coś nowego, pełnego zarówno żydowskiego, jak i arabskiego ducha. Każda  - powiedział.

Kultura w Jedynce >>>>

Jego zdaniem każda sztuka jest w stanie połączyć ludzi, niwelując groźne różnice i konflikty, o czym będziemy mogli się przekonać dzisiaj o 18 w synagodze Tempel na koncercie zespołu "Diwan Saz”.

Podczas 23. Festiwalu Kultury Żydowskiej można także wziąć udział w warsztatach tańca żydowskiego i piosenki jidysz. A na zakończenie, w niedzielę, koncert wybitnego kompozytora i dyrygenta, Leopolda Kozłowskiego.

 Zapraszamy do wysłuchania całej relacji Magdy Mikołajczuk.

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

(jl)

Czytaj także

Festiwal Kultury Żydowskiej: słuchaj relacji w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2013 08:21
W Krakowie trwa 23. Festiwal Kultury Żydowskiej. Do tej pory można było m.in. wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez rabina Dovida Tsapa nazywanego "kabalistycznym deskorolkowcem". Relacje z imprezy w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń