Grażyna Torbicka poleca to, co najlepsze na festiwalu "Dwa Brzegi"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 15:16
- Przede wszystkim rozmowy o filmie, muzyce i literaturze, z udziałem twórców oraz artystów. Bliskość z gośćmi sprawia, że mamy wierną publiczność - powiedziała w radiowej Jedynce dyrektor artystyczna festiwalu "Dwa Brzegi" Grażyna Torbicka.
Audio
  • Grażyna Torbicka: to co najlepsze na festiwalu "Dwa Brzegi" (Jedynka/Muzyczna Jedynka)
Grażyna Torbicka
Grażyna TorbickaFoto: PAP/Archiwum/Ireneusz Sobieszczuk

27 lipca rozpoczyna się festiwal Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym i Janowcu, po dwóch stronach Wisły. W programie znajdą się filmy wyselekcjonowane na polskich i zagranicznych festiwalach - w Wenecji, San Sebastian, Rotterdamie, Berlinie, Cannes - oraz na  festiwalu polskich debiutów "Młodzi i Film”.

Wielkie wydarzenie szykuje się już na otwarcie imprezy. Chodzi o pokaz filmu Felixa Van Groeningena pt. "W kręgu miłości", w którym narracja i losy bohaterów prowadzone są przez ścieżkę muzyczną. - Film jest przepełniony piękną muzyką, która wpisuje się w opowieść. Został wyróżniony nagrodą publiczności na ostatnim festiwalu w Berlinie - przypomniała Grażyna Torbicka. Sam Felix Van Groeningen będzie gościem specjalnym festiwalu.

Na festiwalu będzie też miała miejsce premiera najnowszego  dzieła Giuseppe Tornatore "Koneser”, z Geoffreyem Rushem w roli głównej oraz "Wielkiego Piękna" Paulo Sorentino. Będą też lekcje kina. Udzielą ich Andrzej Jakimowski, Wojtek Smarzowski i wybitny mistrz charakteryzacji, Waldemar Pokromski.

Nie zabraknie też mocnego uderzenia muzycznego. Wystąpi Tomasz Stańko. - Staramy się, by dzień otwarcia był mocny. Na kazimierskim rynku o godzinie 21.00 zagrają Tomasz Stańko i jego nowojorscy przyjaciele - powiedziała Torbicka. Wystąpią z projektem "Wisława", inspirowanym twórczością Szymborskiej. - Każdy będzie mógł wziąć udział w tym koncercie. Wstęp jest wolny - zapewniła Torbicka.

Natomiast 1 sierpnia, rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, będzie poświęcona kinu historycznemu. W programie m.in. relacja z planu filmu "Miasto 44". - To wyjątkowy projekt multimedialny. Połączymy się online z planem filmowym. Przez Skype'a festiwalowa publiczność będzie mogła zadawać pytanie ekipie filmowej - powiedział Torbicka.

Festiwal "Dwa Brzegi" w Kazimierzu Dolnym i Janowcu odbędzie się w dniach 27 lipca-4 sierpnia. Radiowa Jedynka jest jego patronem.

Z Grażyną Torbicką rozmawiała Joanna Sławińska

tj

Czytaj także

Grażyna Torbicka o festiwalu Dwa Brzegi

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 14:50
W ramach zaproszeń na letnie festiwale filmowe tym razem zabierzemy słuchaczy do Kazimierza Dolnego na festiwal "Dwa Brzegi". Gościem Błażeja Hrapkowicza będzie dyrektor artystyczna festiwalu - Grażyna Torbicka.
rozwiń zwiń