Łódź, Leningrad i wulgaryzmy

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2013 15:33
W "Muzycznej Jedynce" o płycie "Chcę do nieba. Leningrad Łódź". To piosenki z repertuaru rosyjskiego zespołu "Leningrad" w jazzowych aranżacjach.
Audio
  • Lena Ledoff i Przemysław Dąbrowski o muzyce zespołu Leningrad (Muzyczna Jedynka)
Lena Ledoff i Przemysław Dąbrowski
Lena Ledoff i Przemysław DąbrowskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Zanim powstała płyta, był spektakl o takiej samej, ciut długiej nazwie "Chcę do nieba. Leningrad Łódź". Spektakl miał premierę w maju w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Został zrobiony na podstawie muzyki słynnego rosyjskiego zespołu punkowego Leningrad.

W Polsce zespół ma dużo fanów wśród średniego pokolenia. Jednym z nich jest Przemysław Dąbrowski , śpiewający aktor. Fascynuje go ich muzyka i poezja. - Choć w tej poezji jest dużo wulgaryzmów - zauważa aktor, który przetłumaczył teksty piosenek. Ale oni wulgaryzmów nie wyrzucali z piosenek, ani z tekstów, jakie padają na scenie.
- Bez tego nie będzie twórczości Leningradu - mówi Lena Ledoff , wybitna pianistka i kompozytorka, prywatnie żona Przemysława Dąbrowskiego. Jej zdaniem, Łódź i Petersburg, czyli dawny Leningrad są podobne. - Łódź przypomina tę niesamowitą atmosferę twórczą. Dużo artystów i dużo pijaków na ulicach - śmieje się gość radiowej Jedynki .
Na spektakl przychodzi różna publiczność i odbiór też jest różny. - Od zachwytu i owacji na stojąco do demonstracyjnego wychodzenia z widowni - mówi Lena Ledoff. Najbardziej zawiedzione są osoby starsze, które sądziły, że będą słuchały ładnej, rosyjskiej muzyki. - A Kalinki nie śpiewam i nie tańczę kazaczoka - śmieje się Przemysław Dąbrowski. Lena dodaje, że podczas spektaklu cały czas jest grana muzyka jazzowa i musi się często pilnować, aby za daleko nie odejść od linii melodycznej grając improwizacje.
Zespół Leningrad będzie występował na tegorocznym Przystanku Woodstock. Lena i Przemysław chcą pojechać tam i wręczyć płytę z piosenkami ze spektaklu Siergiejowi Sznurowowi, liderowi Leningradu.
Rozmawiał Paweł Sztompke.
(ag)

Czytaj także

Kanadyjczycy chcą promować polski jazz za oceanem

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 15:50
Do Polski przylecieli Kanadyjczycy. Chcą się przekonać, czy muzycy jazzowi w naszym kraju są prześladowani, czy wręcz przeciwnie. Okazało się, że ta muzyka kwitnie i ma się dobrze, ludzie chodzą na koncerty, kupują bilety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sylwia Grzeszczak wymyśla piosenki sama dla siebie

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 16:35
Piosenkarka nie korzysta z usług kompozytorów. Sama pisze muzykę do swych piosenek i sama pisze teksty. Robi to spontanicznie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projekt Volodia. Wszystko zaczęło się od Wysockiego

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2013 16:57
Vołodia to miał być jednorazowy eksperyment muzyczny. Miał polegać na połączeniu twórczości rosyjskiego pieśniarza i poety Włodzimierza Wysockiego z muzyką Toma Waitsa. Ale efekty przeszły wszelki oczekiwania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filipinki - wielka kariera zespołu z prowincji

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 17:04
W 1963 roku piosenka "Batumi" śpiewana przez Filipinki została wybrana głosami radiosłuchaczy Piosenką Roku. Wtedy rozpoczęła się wielka kariera tego żeńskiego zespołu.
rozwiń zwiń