Aktorka Beatrice Dalle: jestem pruderyjna

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2013 16:42
Zagrała u Jean-Jacquesa Beneixa, u Jima Jarmuscha, u Claude'a Leloucha. Kariery w Hollywood jednak nie zrobiła. I nie żałuje. - Jedyny, z którym chciałam pracować, to był Abel Ferrara i udało mi się - powiedziała w rozmowie z radiową Jedynką aktorka Beatrice Dalle.
Audio
  • Aktorka Beatrice Dalle: jestem pruderyjna (Jedynka/Muzyczna Jedynka)
Beatrice Dalle na planie filmu Żołnierze mafii
Beatrice Dalle na planie filmu "Żołnierze mafii"Foto: mat.prasowe

Beatrice Dalle jest ikoną francuskiego kina lat 80. Jej debiut w filmie "Betty” był sensacją. Po tym głośnym filmie Jean-Jaquesa Beneixa aktorka stała się symbolem seksu i wolności.

Beatrice Dalle była gościem festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu, gdzie film zaprezentowano w sekcji "Francuski neobarok". Oryginalny tytuł filmu "37 stopni rano" oznacza, jak wyjaśnia aktorka w rozmowie z Joanną Sławińską, temperatura ciała kobiety w ciąży. W filmie zagrała kobietę nieobliczalną, ale w pięknym tego słowa znaczeniu. - Zależy jej na wolności, na absolucie. Ale inaczej czemu miałoby służyć życie? - mówi o swojej bohaterce Dalle.

Film "Betty" był jednym z pierwszych w nurcie francuskiego neobaroku. - To filmy niezwykłej urody, inspirowane kulturą masową, punkiem, komiksem. Zawierały bardzo dużo cytatów z klasyków, czerpały z kina pełnymi garściami i były zupełnie w kontrze do tego, co w kinie francuskim powstawało przedtem, ale też później - mówił w Jedynce dyrektor festiwalu Roman Gutek.

Dla debiutującej Beatrice Dalle, która przyjęła rolę nie czytając wcześniej scenariusza, sceny rozbierane nie były łatwe, ale współpraca z reżyserem pozwoliła wejść w rolę. - Kiedy jesteś w kimś zakochany nie zastanawiasz się, po prostu podążasz za tą osobą. Podobnie z reżyserem, nie wiem dokąd on mnie doprowadzi, ale wierzę mu i podążam za nim. To jest tylko kwestia serca, bo z tych filmów nie będzie pieniędzy - powiedziała aktorka.

Jak wyglądała współpraca aktorki z Jimem Jarmuschem i Abelem Ferrarą? Jakie ma najbliższe zawodowe plany i kogo zagra w swoim teatralnym debiucie? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Z Beatrice Dalle rozmawiała Joanna Sławińska

tj

Czytaj także

"Życie Adeli” filmem zbyt kontrowersyjnym? "Nie chcę prowokować konfliktów”

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2013 15:45
- To opowieść raczej o emocjach, etapach związku, o uczuciach, a nie o związku homoseksualnym. Szkoda, że wzbudza tyle kontrowersji – mówił Abdellatif Kechiche, reżyser nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes filmu "Życie Adeli - Rozdział 1 i 2".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal Nowe Horyzonty: filmy o sztuce to filmy o życiu

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 15:34
- "Filmy o sztuce" cieszą się ogromnym zainteresowaniem, bilety wyprzedają się bardzo szybko, sale na pokazach wypełnione są po brzegi - mówi Ewa Szabłowska, kurator konkursu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Wasilewski: szukam bohaterów, którzy są wewnętrznie połamani

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2013 14:44
- Homoseksualizm to temat rzadko podejmowany w polskim kinie i to było dla mnie totalnym wyzwaniem - powiedział w rozmowie z Jedynką reżyser Tomasz Wasilewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe Horyzonty: młodzi polscy twórcy unikają błędów starszych kolegów

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2013 19:09
Filmy Katarzyny Klimkiewicz i Tomasza Wasilewskiego cieszą się na wrocławskim festiwalu dużym zainteresowaniem. - Młodzi filmowcy, w odróżnieniu od starszych kolegów, umieją zrezygnować z wielu elementów i skupić się na jednej relacji, tworząc wielowymiarową historię - mówi krytyk Anna Bielak.
rozwiń zwiń