Stanisława Celińska: Wajda i Olbrychski byli skromni, ja znałam pozycje

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 16:27
- Dostałam od narzeczonego książeczkę i gdy panowie byli bardzo zdenerwowani tym, jak grać, pokazałam im pozycję i powiedziałam, że tak ma być. Wajda i Olbrychski są skromni z natury - opowiadała aktorka o swojej pierwszej filmowej roli. Na Festiwalu Dwa Brzegi można oglądać filmy i spektakle z udziałem Stanisławy Celińskiej.
Audio
  • Stanisława Celińska na Festiwalu Dwa Brzegi opowiada o spotkaniach z publicznością i pierwszej filmowej roli (Aktualności kulturalne/Muzyczna Jedynka)
Stanisława Celińska na Festiwalu Dwa Brzegi
Stanisława Celińska na Festiwalu Dwa BrzegiFoto: Łukasz Łuszczek/Dwa Brzegi

Film Andrzeja Wajdy "Krajobraz po bitwie" jest jednym z obrazów pokazywanych w ramach sekcji "I Bóg stworzył aktorkę", którego bohaterką jest Stanisława Celińska. - Początki nie były różowe. Nawet nie miałam czasu się przygotować, bo to było zaraz po Opolu, które wygrałam, więc improwizowałam. Ale od razu po przeczytaniu tekstu czułam, że ta postać jest moja, moja kobieta - wspomina pierwsze spotkanie z wielkim reżyserem. Nie dość, że debiutowała, to od razu musiała zagrać odważne, erotyczne sceny.

/

Akcja filmu dzieje się w byłym obozie koncentracyjnym na terenie Niemiec. Wyzwolony przez Amerykanów, wciąż jednak funkcjonuje, chociaż na nowych zasadach. Jednym z więźniów jest Tadeusz (Daniel Olbrychski), młody poeta i zapalony czytelnik książek. Nie trzyma się ze swoimi rodakami, którzy na wolności ujawniają najgorsze przywary. Kiedy do obozu przyjeżdżają kobiety, Tadeusz poznaje Ninę, która namawia go do ucieczki. - Wiedziałam doskonale, że Nina jest zwierzęca, że jest w niej niesamowita zmysłowość i że miłością chce go ocalić - mówi o swojej roli aktorka.

Publiczność festiwalu Dwa Brzegi może nie tylko oglądać, ale i posłuchać jak Stanisława Celińska śpiewa. Aktorka wystąpiła na Festiwalu Dwa Brzegi - któremu patronuje radiowa Jedynka - z projektem "Nowa Warszawa". Wraz z towarzyszącymi jej Bartkiem Wąsikiem i Royal String Quartet zaśpiewała szlagiery dawnej Warszawy oraz współczesne utwory autorstwa takich wykonawców, jak Czesław Niemen, T. Love czy Bajm. - Może nie każdy aktor, ale przynajmniej ja się tym żywię, jeżeli ktoś podejdzie i powie, że się rozpłakał. Nie ma dla mnie lepszej nagrody - mówiła aktorka w radiowej Jedynce i dodała, że sama też chciałaby osobiście spotkać kilka znanych osób.

- Staram się być człowiekiem i rozumiem ludzi, którzy chcą przyjść do mnie. Gdyby ktoś przyjechał na koncert też chciałabym skonfrontować się z nim, jeżeli zrobił coś, co mnie zaskoczyło, albo trafił w jakąś moją nutę, że się wzruszyłam, chciałabym mu o tym powiedzieć - wyjaśniła Stanisława Celińska.

W rozmowie z Joanną Sławińską aktorka dodała, że największą nagrodą jest dla niej, jeśli ktoś polubi "Warszawę" w jej wykonaniu, choć wcześniej tej piosenki nie lubił. - Takie słowa budują mnie, dają energię, dzięki której mogę dalej pracować. Mimo, że wakacji mam mało. Traktuję to jak rodzaj prezentu energetycznego od ludzi, którzy tu przychodzą.

Kogo ze znanych ludzi chciałaby spotkać i o co by ich zapytała? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Festiwal Dwa Brzegi potrwa do 4 sierpnia. Zapraszamy do wysłuchania kolejnych relacji i audycji specjalnych.

"Aktualności kulturalne" na antenie Jedynki w każdy wtorek i czwartek o godz. 13.40 w "Muzycznej Jedynce".

(asz)

Czytaj także

Grażyna Torbicka poleca to, co najlepsze na festiwalu "Dwa Brzegi"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 15:16
- Przede wszystkim rozmowy o filmie, muzyce i literaturze, z udziałem twórców oraz artystów. Bliskość z gośćmi sprawia, że mamy wierną publiczność - powiedziała w radiowej Jedynce dyrektor artystyczna festiwalu "Dwa Brzegi" Grażyna Torbicka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Stańko zagrał "Wisławę" na Dwóch Brzegach: pracuję podobnie jak poeci

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2013 20:00
- Śmierć pani Szymborskiej natchnęła mnie do napisania poświęconej jej ballady, a jej duch zaczął unosić się nad moją pracą, nad produkcją płyty - o realizacji płyty "Wisława" opowiada w Jedynce Tomasz Stańko. Trębacz zagrał koncert na Festiwalu Dwa Brzegi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Waldemar Pokromski na festiwalu Dwa Brzegi: pracownia charakteryzatora to też konfesjonał

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 14:45
- Spowiednikiem też często jestem. Szczegółów jednak nie zdradzę, bo mógłby wybuchnąć nowy skandal - powiedział radiowej Jedynce na festiwalu Dwa Brzegi charakteryzator Waldemar Pokromski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal Dwa Brzegi - retrospektywa Janusza Morgensterna

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 01:45
Gośćmi audycji "Rozdroża kultury" były Krystyna Morgenstern-Cierniak i Ewa Wiśniewska, które na festiwal do Kazimierza Dolnego przyjechały w związku z retrospektywą twórczości reżysera Janusza Morgensterna.
rozwiń zwiń