X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

L.U.C.: jestem zwykłym chłopakiem, który składa słowa

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2013 15:37
- Mam taki sposób narracji i przekazywania myśli, że jestem zalewem. Często nie wystarcza mi jedno słowo, a często też chciałbym powiedzieć jednym słowem więcej - powiedział w radiowej Jedynce L.U.C. Łukasz Rostkowski.
Audio
  • L.U.C. Łukasz Rostkowski o Rymoliryktandzie (Jedynka/Muzyczna Jedynka)
L.U.C. Łukasz Rostkowski.
L.U.C. Łukasz Rostkowski.Foto: PAP/Archiwum/Radek Pietruszka

Ten autor tekstów, wokalista i prowadzący Rymoliryktando chce w niestandardowy sposób uwrażliwiać Polaków na wagę słowa i dbałość o językową poprawność. Uważa, że prostej muzyki i prostych słów jest bardzo dużo, a on postanowił zająć się czymś  innym. Dlatego jego teksty są rebusami. - To praca nad słowem. To chodzenie i szukanie, miętoszenie słów, balansowanie pomiędzy brzmieniem i sensem. Żeby to też nie było puste i grafomańskie. To jest jak rzeźbienie, by uzyskać harmonię - powiedział L.U.C.

Czym jest Rymoliryktando? Chodzi o to, żeby się rymowało, żeby to była poezja i żeby ktoś ją podyktował. W zeszłym roku inicjatywa miała miejsce w Łodzi. L.U.C stworzył przy okazji nową rzeczywistość. Przemawiał z imbryka, przy dźwiękach harfy, a po widowni przechadzały się krasnoludki.

L.U.C. tłumaczy, że wychodząc z imprezą do ludzi stara się odnajdywać w danym  miejscu coś ciekawego, jakąś nieoczywistą rzecz. - Łódź kojarzy się z filmem, ale mało kto wie, że powstał tam kultowy film Juliusza Machulskiego "Kingsajz". Postanowiłem to uczcić, podziękować za ten film. Wypożyczyliśmy oryginalną scenografię z filmu. Siedziałem w imbryku Jerzego Stuhra - wyjaśnił LUC.

Jego zdaniem to tylko kreacje i zabawa. Natomiast cała impreza ma promować bogactwo i wyobraźnię słowną. Ma nam pokazywać, że słowa mogą służyć do pokazywania rzeczywistości. - Zubożenie słowne powoduje, że bladziej opisujemy świat. Ma mniej barw, choć rzeczywistość uzyskuje coraz więcej kolorów - powiedział L.U.C. Nie wykluczył jednak, że może to być obroną przed natarczywością obecnych czasów, reklam, banerów, haseł i sloganów. - Człowiek może czuć się tym zmęczony i zamykać się coraz bardziej. Obrona może polegać na zamknięciu się w ramach kilku słów - przyznał L.U.C.

Trzecia edycja festiwalu słowa Rymoliryktando już 26 października w Krakowie. Impreza najprawdopodobniej wyjdzie w przestrzeń miasta, w plener. - Chcielibyśmy wyjść też do sfer wykluczonych z kultury. Otwieramy się nawet w ten sposób, żeby ludzie przysyłali nam swoje propozycje, gdzie możemy to dyktando zrobić - powiedział. Nie wykluczył dyktanda nawet w sklepie z dywanami.

Z Łukaszem Rostkowskim rozmawiała Anna Will. Radiowa Jedynka jest patronem medialnym Rymoliryktanda 2013.

tj

Zobacz więcej na temat: Dyktando język polski
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

L.U.C: teraz melorecytuję przy akordeonie

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2013 09:00
Jeden z najciekawszych młodych producentów i artystów z kręgu hip-hopu oraz cenione trio akordeonowe - co może wyjść z takiego połączenia? W "Poranku OnLine" osobiście wyjaśnił nam to Łukasz Rostowski znany bardziej jako L.U.C.
rozwiń zwiń

Czytaj także

L.U.C: polska codzienność spuszcza nam manto

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 11:52
- "Nic się nie stało" to nasza filozofia narodowa, czasem obśmiewana, ale przecież kryjąca wielką mądrość, która pozwala nam przetrwać niełatwą, odziedziczoną rzeczywistość - o swoim najnowszym projekcie w Jedynce opowiada L.U.C.
rozwiń zwiń

Czytaj także

L.U.C.: wszystko, co robię wynika z ogólnej fascynacji światem

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2013 13:30
Artysta multimedialny, który odważnie wkracza na nowe tereny, eksperymentuje i nie chce nigdzie na dłużej zagrzać miejsca. Mimo to L.U.C. w muzyce jest już od dekady, a w Czwórce podsumowuje dotychczasowy dorobek.
rozwiń zwiń