Krystyna Janda wraca do "Medei". Główne role zagrają dzieci

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 18:19
- Jestem za tym, żeby zarówno sposób grania, jak i porozumiewania się z widzem wynikał z tematu, a nie z założenia poza tekstem – mówiła w Jedynce Krystyna Janda.
Audio
  • Krystyna Janda o nadchodzących premierach w Teatrze Polonia i Och-Teatrze (Muzyczna Jedynka)
Krystyna Janda
Krystyna JandaFoto: W. Kusiński/PR

- A takich spektakli mamy w Polsce dużo, że najpierw rodzi się forma, a dopiero potem szuka się do niej treści - tłumaczyła w rozmowie z Joanna Sławińską.

Nadchodzący sezon w Teatrze Polonia i Och-Teatrze, czyli dwóch warszawskich scenach zarządzanych przez Fundację Krystyny Jandy na Rzecz Kultury, zapowiada się bardzo ciekawie. Już 30 sierpnia premierę będzie miał spektakl "Konstelacje" w reżyserii Adama Sajnuka.

- Jest to jeden z najbardziej uhonorowanych w ostatnich latach tekstów w Anglii młodego autora Nicka Payne’a. Na mnie zrobił nieprawdopodobne wrażenie. Zastanowił mnie, zatrzymał w locie, wzruszył. Jest półpoetycki, ze wspaniałymi rolami, które polegają na tym, że trzeba w momencie zacząć grać coś zupełnie innego. Oczekuję, że będzie to ciekawy spektakl - mówiła Krystyna Janda.

Szefowa Fundacji Krystyny Jandy na Rzecz Kultury postanowiła wrócić również do "Medei". Przed laty sama zagrała główną rolę w głośnym przedstawieniu Teatru Powszechnego w Warszawie w reżyserii Zygmunta Hübnera.

- W tej wersji sztuka dzieje się współcześnie, a główne role grają dzieci. Jest to bardzo poważnie potraktowany temat samotności dziecka, nieliczenia się z uczuciami dzieci i tego jak dorośli nie mają świadomości kosztów jakie fundują dzieciom przez zmiany życiowe. Pierwszy raz na scenie w Polsce zobaczymy chyba spektakl, który jest oparty na dzieciach. Będą to dwaj chłopcy w wieku ośmiu i dziesięciu lat. Oni tyle powinni mieć i powinni udźwignąć duże, dwugodzinne przedstawienie - tłumaczyła Krystyna Janda.

Rozmawiała Joanna Sławińska.

pg

Zobacz więcej na temat: aktorzy Krystyna Janda TEATR

Czytaj także

Krystyna Janda: mam gust jak przeciętny Kowalski

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2013 19:00
- Kiedy jestem w teatrze, to lubię widzieć i słyszeć. Niestety w 40 procentach spektakli, jakie oglądam, gdyby mi wypadało, krzyczałabym: "głośniej! bo nic nie słyszę" - mówiła w Dwójce Krystyna Janda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pilch: Mrożek czuł się osamotniony, reżyserzy go ignorowali

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2013 14:15
Sławomir Mrożek w ostatnich latach czuł się osamotniony, młodzi reżyserzy teatralni nie sięgali po jego utwory. Dlatego ponownie wyemigrował - ocenił w rozmowie z pisarz Jerzy Pilch.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wałęsa. Człowiek z nadziei". Wywiad z Andrzejem Wajdą

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 10:29
- Warto było długo żyć, żeby to zobaczyć. Człowiek się nie podda, będzie przeskakiwał przez mury - powiedział w radiowej Jedynce o swoim najnowszym filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei" reżyser Andrzej Wajda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Sapryk: mój debiut w Teatrze Narodowym nie mógł wypaść lepiej

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2013 11:56
- Literatura, reżyserzy, płodozmian są dla mnie bardzo pociągające i po roku to miejsce wydaje mi się bardzo dobrą decyzją - mówił w Jedynce aktor Tomasz Sapryk.
rozwiń zwiń