Twórczość Jana Zalewskiego. Jego piosenki zna cała Polska

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2013 21:32
- Gdy grał, to świat dla niego znikał. Była tylko muzyka i on - powiedziała w radiowej Jedynce o Janie Zalewskim jego żona Maria Zalewska.
Audio
  • Maria Zalewska o twórczości swojego męża Jan Zalewskiego (Jedynka/Muzyczna Jedynka)
Irena Jarocka
Irena JarockaFoto: PAP/CAF/Archiwum/Stefan Kraszewski

Mija 83. rocznica urodzin Jana Zalewskiego. Piosenki z jego tekstami śpiewały m.in. takie gwiazdy polskiej sceny jak Irena Jarocka, Maria Koterbska, Alicja Majewska, Irena Santor, Joanna Rawik i Jerzy Połomski.

Maria Zalewska wspomina, że jej mąż zawsze pisał wieczorami. - Miał taki zwyczaj, że zawsze mi to czytał i zawsze omawialiśmy ten tekst - powiedziała pani Maria. Jak przyznała, często zdarzało jej się też krytykować twórczość męża. Lubił też tworzyć do muzyki. Zawsze pisał dla kogoś, dla konkretnej osoby. Znał jej zapotrzebowanie i umiejętności.

Jan Zalewski był też związany z Polskim Radiem. Współtworzył cykl audycji "Piosenki od ręki". - Autorzy tekstów czytali gazetę i wybierali sobie taki tytuł, który im odpowiadał. Dawali go kompozytorom, którzy tworzyli melodię i następnego dnia piosenki były w radiu. Nie wszystkie zrobiły karierę, ale niektóre jak z "Nie z każdej mąki będzie chleb" miały podwójne wykonanie, bo Joanny Rawik i Danuty Rinn - powiedziała Maria Zalewska przyznając, że takie pisanie tekstów wymagało wielkiego spięcia.

Również Pierwszy Program Polskiego Radia pełnił w jego życiu Jana Zalewskiego bardzo ważną rolę. - Kochał radio i kochał dla niego pisać. Pracował też dla telewizji, ale radio było jego pierwszą miłością - przyznała pani Maria.

Jan Zalewski odszedł od nas w grudniu 2012 roku.

Z Marią Zalewską rozmawiała Iza Żukowska.

tj

Czytaj także

Jerzy Połomski: Villas była trochę na bakier z dobrym smakiem

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 09:30
Pierwszy raz usłyszał jej śpiew podczas próby z Orkiestrą Polskiego Radia w Grand Hotelu. Debiutowali w tym samym czasie. Jerzy Połomski wspominał w Jedynce nie tylko Violettę Villas, lecz także złote czasy polskiej piosenki w ogóle.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Połomski: Kocoń był szalenie zaangażowany w swoją twórczość

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2012 20:45
Waldemar Kocoń przegrał walkę z białaczką. Zmarł w niedzielę w szpitalu w Warszawie. Miał 63 lata. Artystę wspomina piosenkarz Jerzy Połomski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irena Santor: kocham, lubię, szanuję...

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2013 23:01
Legendarna piosenkarka opowiedziała w Jedynce o swoich ulubionych polskich wykonawcach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irena Santor: do Opola miałam lecieć wojskowym samolotem

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2013 18:30
Wokół Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w ciągu ostatnich 50 lat narosło wiele mitów. Jeden z nich mówi, że Irena Santor nie chciała wystąpić na pierwszym opolskim festiwalu w 1963 roku, bo organizatorzy nie byli w stanie załatwić dla niej... helikoptera.
rozwiń zwiń