Jacek Bończyk w hołdzie Wojciechowi Młynarskiemu

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 15:54
- Sam mistrz będzie na tym festiwalu. Będzie przewodniczył jury, które oceni ostatni etap konkursu - powiedział w radiowej Jedynce Jacek Bończyk o Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego.
Audio
  • Jacek Bończyk o Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego (Jedynka/Muzyczna Jedynka)
Wojciech Młynarski
Wojciech MłynarskiFoto: PAP/Archiwum/Leszek Szymański

Jacek Bończyk jest aktorem teatralnym i filmowym, piosenkarzem, autor tekstów piosenek, scenarzystą i reżyserem spektakli muzycznych. Wymyślił też Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego. Jego pierwsza edycja będzie miała miejsce w Zatoce Sztuki w Sopocie w dniach  21-22 września.

- Niezmiennie jestem odpytywany przez samego mistrza Wojciecha Młynarskiego, co się tam dzieje w Sopocie? Mówię, że panujemy nad wszystkim - zapewnił Bończyk. Aktor podkreśla, że jest zbudowany faktem, iż o festiwalu poinformowano pod koniec marca, a przyszło już ponad 50 zgłoszeń, nagrań samych profesjonalistów. - Odezwali się ludzie, którzy potrafią śpiewać, którzy rozumieją o czym śpiewają, dla których piosenka z tekstem Wojciecha Młynarskiego stanowi wyzwanie... A do tego kombinują własne wersje - wyjaśniał aktor.

Na koncercie galowym wystąpią m.in. Joanna Trzepiecińska, Wiktor Zborowski, Klementyna Umer,  Anna Sroka. Zaśpiewa też Jacek Bończyk, który wydał niedawno nową płytę pt. "Resume z wątkiem kosmicznym". - To podsumowanie pewnego etapu i ukłon w stronę mistrzów dzięki, którym miałem szanse się ukształtować. Wojciecha Młynarskiego, Edwarda Stachury, Staszewskiego, Ciechowskiego... - wyliczał aktor.

Na płycie znalazło się też kilka piosenek francuskich, a całość została opleciona czterema utworami Bończyka o kosmosie. Aktor wyjaśnia, że miał potrzebę napisania rzeczy bardziej przestrzennych. Mniej osobistych, uciekających od teatru i liryki. - Mam teorię, że ludzie, którzy nas opuszczają, odchodzą w innym wymiar. Spotkamy się z nimi, ale to wszystko buduje się po to, by energia naszych poczynań była coraz lepsza - powiedział Bończyk.

Serwis specjalny Polskiego Radia poświęcony Wojciechowi Młynarskiemu >>>

Z Jackiem Bończykiem rozmawiała Maria Szabłowska.

tj

Czytaj także

Jacek Bończyk spłaca dług wdzięczności u Wojciecha Młynarskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 16:15
- To jest coś o czym myślałem już co najmniej od dwóch lat. Zastanawiałem się nad formułą takiego festiwalu, który będzie mógł dowartościować piosenki Mistrza - mówił w Jedynce Jacek Bończyk, pomysłodawca Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego.
rozwiń zwiń