Wiara, nadzieja i miłości w filmach Krzysztofa Kieślowskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 16:32
6-8 września w Sokołowsku odbędzie się 3. edycja Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage á Kieślowski 2013. Mówi o nim Zuzanna Fogtt, prezes Fundacji Sztuki Współczesnej In Situ.
Audio
  • Zuzanna Fogtt o 3. edycji Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage á Kieślowski 2013 (Muzyczna Jedynka)
Krzysztof Kieślowski
Krzysztof Kieślowski Foto: Alberto Terrile/Wikipedia/lic. CC 3.0

Sokołowsko to zabytkowa miejscowość na Dolnym Śląsku przy granicy z Czechami, położona 9 kilometrów od Wałbrzycha. Tam właśnie fundacja odbudowuje neogotyckie sanatorium. To pierwsze w Europie sanatorium, na wzór którego powstało Davos w Szwajcarii - wyjaśnia Zuzanna Fogtt , prezes Fundacji Sztuki Współczesnej In Situ. Na 9 tysiącach metrów kwadratowych mają być realizowane niezależne wydarzenia kulturalne. Będzie tam również archiwum twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Kieślowski przebywał w Sokołowsku, bo w sanatorium, które jest odbudowywane leczył się jego ojciec.
Motywem przewodnim tegorocznej edycji Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski jest "miłość, wolność, samotność", a filmem, który będzie pretekstem do dyskusji, a jednocześnie osią całego festiwalu jest "Biały", druga część głośnej trylogii Krzysztofa Kieślowskiego "Trzy kolory", cyklu nawiązującego do symboliki flagi francuskiej ("Niebieski", "Biały", "Czerwony"), a także trzech cnót boskich - wiary, nadziei, miłości. Zostanie pokazanych 40 filmów.

W tym roku gośćmi specjalnymi festiwalu będą twórcy filmu „Biały”: francuski producent  Marin Karmitz, aktorzy Marzena Trybała, Cezary Pazura, a także: Maria Kieślowska, Artur Barciś, Marcin Latałło, Paweł Łoziński, Jacek Bławut, Krystyna Janda, Krzysztof Wierzbicki, Marcin Bortkiewicz, Paweł Borowski, Bogdan Koca, Mariusz Grzegorzek, Gabriela Muskała, Greg Zgliński, Violetta Buhl, Mikołaj Jazdon, Stanisław Zawiśliński, Łukasz Maciejewski, Janusz Wróblewski oraz Magdalena Łazarkiewicz.
Zuzanna Fogtt przyznaje, że festiwal dopiero się rozkręca. - Powoli budujemy tę publiczność, oczywiście z okolic, oczywiście z Wrocławia, ale przyjeżdża też publiczność, która powraca do Krzysztofa Kieślowskiego - mówi gość "Muzycznej Jedynki" . Zapewnia, że na festiwalu publiczność nie jest odgradzana od tego, co się dzieje. - Nam bardzo zależy, aby to wydarzenie, ten moment spotkania powodował przestrzeń do dyskusji, do przebywanie za sobą, do rozmawiania o ważnych, albo nieważnych rzeczach - wyjaśnia Zuzanna Fogtt.
Pierwsza edycja festiwalu, dedykowana Krzysztofowi Kieślowskiemu w 70. rocznicę urodzin i 15. rocznicę jego śmierci, odbyła się we wrześniu 2011 r.
Rozmawiał Paweł Sztompke.
(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy Kieślowski słusznie przegrał z Tarantino?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2013 15:05
W 1994 r. film Quentina Tarantino "Pulp Fiction” dostał Złotą Palmę w na festiwalu w Cannes, pokonując m.in. "Czerwonego” Krzysztofa Kieślowskiego. Był to początek rewolucji w kinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mirosław Baka: "Jack Strong" wywoła kontrowersje

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 16:18
Rozgłos zapewnił mu "Krótki film o zabijaniu" Krzysztofa Kieślowskiego. W ciągu ostatnich 25 lat zagrał wiele ról filmowych i teatralnych. Wkrótce będzie można go obejrzeć w filmie Władysława Pasikowskiego, "Jack Strong" o płk. Kuklińskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klasyka polskiego kina dostępna za darmo w internecie

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 10:51
Filmy Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego, a także kilkadziesiąt innych polskich klasycznych już produkcji filmowych można oglądać za darmo w internecie. Studia Filmowe TOR i KADR uruchomiły na platformie YouTube swoje kanały filmowe.
rozwiń zwiń