Samokhin Band jazzują w Jedynce. Priestrojka w burżuazyjnym sosie

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 17:09
- Wybraliśmy taktykę, że weźmiemy utwory z czasów pieriestrojki i wcześniejszych, które będą się kojarzyć w Polsce. Polaliśmy to burżuazyjnym jazzem. To jest czas, kiedy można było przetworzyć socjalistyczne piosenki - powiedział w radiowej Jedynce Pavel Samokhin, lider grupy Samokhin Band.
Audio
  • Samokhin Band jazzują w Jedynce (Jedynka/Muzyczna Jedynka)
Jurij Kuzniecow i Pavel Samokhin
Jurij Kuzniecow i Pavel SamokhinFoto: W. Kusiński/PR

Samokhin Band to grupa muzyczna z Łodzi grająca kompilację jazzu, funky, rock’n’rolla oraz wschodniego folku. Tworzą ją Pavel Samokhin - wokal, trąbka, Marek Maciejewski - saksofon, Bernard Zdonek - trąbka, Mariusz Młynarczyk (Mario) - puzon, Leszek Kołodziejski - akordeon, instrumenty klawiszowe, Artur Kubasik - gitara, Maciej Borowiak gitara basowa, Paweł Szymczak - perkusja, Adam Bzyq Brzęczek - przeszkadzajki.

Ostatnia płyta Samohin Band nosi tytuł "Pieriestrojka". Radiowa Jedynką jest jej patronem medialnym. Znalazły się na nim kompozycje rosyjskie i radzieckie. Kojarzą się z epoką socjalizmu, ale aranżacje są jazzowe.

- Te utwory były pisane przez dobrych muzyków. Trzeba było ich wyciągnąć z systemowej szufladki i nadać nowego życia. Daliśmy im powietrza w żagle - wyjaśnił Pavel Samokhin.

Grupa wróciła właśnie z Odessy i rusza w trasę koncertową. - 21 września zapraszamy do amfiteatru na Bemowie w Warszawie. Rozpoczynamy tam Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" - powiedziała Anna Jurczak, menadżer zespołu.

Natomiast w przyszłym roku Samokhin Band otworzą "Jazz Fest" w Odessie. - Odessa jest stolicą jazzu i humoru. Samokhin Band to łączy. Odeska publiczność jest bardzo wymagająca. Grupie Samokhin Band udało się ją zdobyć - powiedział Jurij Kuzniecow dyrektor festiwalu jazzowego w Odessie.

Na "Jazz Fest" w Odessie często pojawiają się polscy muzycy. W tym roku wystąpi np. Kuba Stankiewicz.

Rozmawiała Iza Żukowska.

tj


Zobacz więcej na temat: Jazz KULTURA MUZYKA Ukraina

Czytaj także

Leszek Możdżer: w "Miłości" emocje były tak silne, że nie byliśmy w stanie nic udawać

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 10:30
Najpierw było zwycięstwo na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym. Teraz obraz doceniła także widownia Sopot Film Festiwal. Od piątku "Miłość" Filipa Dzierżawskiego na ekranach kin w całej Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Salon Plakatu Polskiego. Jazzuje Grażyna Auguścik

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2013 08:58
Grażyna Auguścik jest wokalistką jazzową. Nagrała 12 albumów, w tym dwa z Urszulą Dudziak. Występowała m.in. z The Cracow Klezmer Band.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skalpel: jesteśmy zespołem konserwatywnym

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2013 14:53
- Nie mieliśmy ambicji ani planów, żeby zostać zespołem jazzowym. Dla nas punktem wyjścia był hip-hop , a szczególnie jego minimalistyczna eksperymentalna odmiana - mówił w Trójce Igor Pudło.
rozwiń zwiń