John Kentucky Band. "Poetycka Americana"

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2013 15:56
- W naszej muzyce sięgamy też do twórczości Jonasza Kofty. Jest w niej też "Americana", szerokie spojrzenie na rdzenną muzykę amerykańską - powiedział w Muzycznej Jedynce Roman Wiktorek z zespołu John Kentucky Band.
Audio
  • Roman Wiktorek i John Kentucky Band (Jedynka/Muzyczna Jedynka)
John Kentucky Band. Poetycka Americana
Foto: Glow Images/East News

John Kentucky Band to siedmioosobowy zespół z Górnego Śląska. Jego liderem jest Roman Wiktorek znany też jako John Kentucky.

- Zawiesiłem gitarę na kołek. Po pierwszym zespole rockowym pomyślałem sobie, że więcej grać nie będę. Gdy odszedł mój przyjaciel Mirek Breguła (zespół Universe) to chciałem dla niego napisać piosenkę pożegnalną. Nie byłem w stanie, za duże emocje. Dopiero, kiedy ta piosenka powstała uwierzyłem w to, że mogę dalej grać i komponować - powiedział Roman Wiktorek.

Wiktorek zgodził się z opinią, że country ma dużo wyznawców na Śląsku, bo dusza kowboja i Ślązaka są do siebie podobne. - Trzeba mieć twardą kowbojską duszę, żeby funkcjonować. Nigdzie nie jest łatwo - powiedział Wiktorek.

John Kentucky Band grają muzykę country, ale ich teksty są poetyckie. Korzystają też z twórczości Jonasza Kofty. Na ich płycie pt. "Dotknij… czas" znalazły się piosenki "Podróżą każda miłość jest" oraz "Być wszędzie". - Specjalnie nie słuchałem oryginalnych wersji, żeby się nie sugerować, gdy pisałem nową muzykę do tych tekstów - przyznał Wiktorek.

Wiktorek tłumaczy, że sięga po teksty poetyckie, bo wynika to z jego przemyśleń. - Nasze spojrzenie na rzeczywistość jest tożsame ze spojrzeniem pana Jonasza Kofty. Wszystkich wierszy nie da się zaśpiewać, ale te, które najbardziej trafiają do naszych serc znalazły się na naszej płycie - podsumował Roman Wiktorek.

Z Romanem Wiktorkiem z zespołu John Kentucky Band rozmawiała Maria Szabłowska .

tj

Zobacz więcej na temat: Jonasz Kofta MUZYKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tak powstał niezapomniany przebój "Jej portret"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 16:00
"Jej portret" choć powstał 41 lat temu cały czas cieszy się popularnością u słuchaczy. O kulisach powstania piosenki mówił w "Muzycznej Jedynce" Włodzimierz Nahorny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lonstar: język polski nie nadaje się do muzyki

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2013 11:53
- Jest zgrzytliwy, ma dużo spółgłosek, jest afoniczny. Mówiąc o pięknie języka polskiego, kojarzymy go z opisami przyrody. Zachwycamy się sformułowaniami, a nie fizycznym brzmieniem. To nie jest język muzyczny - powiedział radiowej Jedynce piosenkarz country, Michał Lonstar.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cejrowski na Piknik Country & Folk: pokochałem country za teksty i odwołanie do duchowości

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2013 18:56
- Country zawsze opowiada historię, jest zbudowane najczęściej z 3 zwrotek, jak grecka tragedia: zawiązanie akcji, rozwinięcie i zakończenie zwykle z morałem albo dowcipem. I to mnie w country pociąga - mówił na antenie Jedynki Wojciech Cejrowski
rozwiń zwiń