Reżyser "Chce się żyć": miałem szczęście, że spotkałem Ogrodnika i Tkacza

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2013 18:30
- Kamil potrafił się fantastycznie koncentrować; przejął ruchy, które Dawid już wypracował... to była jedna postać - opowiada Maciej Pieprzyca. Film "Chce się żyć" jest efektem długiej obserwacji i dokumentacji życia osób z porażeniem mózgowym.
Audio
  • Maciej Pieprzyca o pracy nad filmem "Chce się żyć" (Aktualności kulturalne/Jedynka)
  • Olśnienie dziełem sztuki, emocja i wzruszenie widza, zdumienie, kiedy zobaczyło się jakieś kuriozum - gdyńskie filmy kategoryzuje krytyk filmowy Bożena Janicka (Magazyn Sztuk Wszelkich/Jedynka)
Dawid Ogrodnik. Kadr z filmu Chce się żyć w reż. Macieja Pieprzycy
Dawid Ogrodnik. Kadr z filmu "Chce się żyć" w reż. Macieja PieprzycyFoto: materiały prasowe Gdynia - Festiwal Filmowy/fpff.pl

Widzowie 38. festiwalu filmowego w Gdyni mieli już okazję obejrzeć większość z 14 filmów Konkursu Głównego. "Chce się żyć" Macieja Pieprzycy był, jak dotąd, najdłużej oklaskiwanym obrazem i ma ogromne szanse na zdobycie Złotego Klakiera - nagrody Radia Gdańsk dla najdłużej oklaskiwanego filmu festiwalu.

- Przede wszystkim jestem widzem, dopiero potem reżyserem. Dlatego w kinie zawsze szukałem bardzo prostych emocji, właśnie wzruszenia, uśmiechu, refleksji - mówi Maciej Pieprzyca w rozmowie z Joanną Sławińską. Poruszająca, emanująca optymizmem i humorem historia Mateusza cierpiącego na porażenie mózgowe porwała festiwalową publiczność.

- "Chce się żyć" jest inspirowane historią Przemka, bohatera filmu dokumentalnego Ewy Pięty "Jak motyl". Ja wróciłem do tej historii, ale przede wszystkim poznałem bohatera, inne osoby z porażeniem mózgowym oraz ich rodziny. Z tych wszystkich obserwacji i dotknięć, tych problemów, historii smutnych, historii wesołych też, zrodził się scenariusz filmu "Chce się żyć" z postacią fikcyjną, ale mocno osadzoną w rzeczywistości - wyjaśnia.

W roli głównej wystąpił znany z "Jesteś Bogiem" Dawid Ogrodnik, a Mateusza w wieku dziecięcym zagrał Kamil Tkacz. - Najpierw szukaliśmy odtwórcy roli dorosłej, a potem, "do jego wyglądu", szukaliśmy dziecka. Myślę, że reżyser powinien mieć w swojej pracy bardzo dużo szczęścia. Myślę, że je miałem, spotykając na swojej drodze zarówno Dawida, jak i Kamila. Praca z Kamilem to nie była praca z dzieckiem, lecz z dorosłym - dodaje reżyser.

Film "Chce się żyć" otrzymał Grand Prix 37. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu, gdzie zdobył również Nagrodę Jury Ekumenicznego i Nagrodę Publiczności. Czy zdobędzie Złote Lwy w Gdyni? Przekonamy się w sobotę, 14 września.

We wrześniu ukazała się także książka Macieja Pieprzycy pod tym samym tytułem - "Chcę się żyć".
Kolejne relacje z Gdynia-Festiwal Filmowy na antenie radiowej Jedynki:

- w piątek, 13 września - ostatnie wydanie "Kroniki festiwalu" (godz. 13.40) oraz "Magazyn Bardzo Filmowy", który zostanie nadany wprost z festiwalowego studia w Gdyni;

- w sobotę, 14 września - relacja w "Sobocie z Radiową Jedynką" (godz. 13.00 - 19.00);

- w niedzielę, 15 września po godzinie 20.00 zapraszamy do wysłuchania podsumowania tegorocznego festiwalu.

(asz)

Czytaj także

Krzysztof Krauze o filmie "Papusza": musieliśmy spłacić dług Cyganom

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2013 17:01
- Cyganie zapłacili największą cenę podczas wojny. Proporcjonalnie zginęło ich najwięcej ze wszystkich narodowości. W kinie nie ma o tym śladu. Nakreśliliśmy dość epicki obraz. Była okazja spojrzenia na Romów inaczej. Traktując ich jako naród, a nie folklor - powiedział Krzysztof Krauze o filmie "Papusza" w rozmowie z Joanną Sławińską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Banasiuk: w filmie "Płynące wieżowce" otwieram się

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2013 18:01
- Siedzisz w kinie i czujesz widownię. Czujesz, że Cię obserwują w intymnej sytuacji. Dopuszczasz ich do siebie. To jak pisanie piosenki. Chyba nie potrafiłbym pisać i przedstawiać tego ludziom. Mam wrażenie, że wtedy bym się zdradził - powiedział w rozmowie z Joanną Sławińską aktor Mateusz Banasiuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdynia Film Festiwal 2013. "Chce się żyć" oklaskiwany przez dziennikarzy

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 21:20
Znakomite przyjęcie na festiwalu w Gdyni miał film Macieja Pieprzycy "Chce się żyć" z Dawidem Ogrodnikiem i Dorotą Kolak w obsadzie - opowieść o chłopaku cierpiącym na porażenie mózgowe.
rozwiń zwiń