X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Reżyser "Chce się żyć": miałem szczęście, że spotkałem Ogrodnika i Tkacza

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2013 18:30
- Kamil potrafił się fantastycznie koncentrować; przejął ruchy, które Dawid już wypracował... to była jedna postać - opowiada Maciej Pieprzyca. Film "Chce się żyć" jest efektem długiej obserwacji i dokumentacji życia osób z porażeniem mózgowym.
Audio
  • Maciej Pieprzyca o pracy nad filmem "Chce się żyć" (Aktualności kulturalne/Jedynka)
  • Olśnienie dziełem sztuki, emocja i wzruszenie widza, zdumienie, kiedy zobaczyło się jakieś kuriozum - gdyńskie filmy kategoryzuje krytyk filmowy Bożena Janicka (Magazyn Sztuk Wszelkich/Jedynka)
Dawid Ogrodnik. Kadr z filmu Chce się żyć w reż. Macieja Pieprzycy
Dawid Ogrodnik. Kadr z filmu "Chce się żyć" w reż. Macieja PieprzycyFoto: materiały prasowe Gdynia - Festiwal Filmowy/fpff.pl

Widzowie 38. festiwalu filmowego w Gdyni mieli już okazję obejrzeć większość z 14 filmów Konkursu Głównego. "Chce się żyć" Macieja Pieprzycy był, jak dotąd, najdłużej oklaskiwanym obrazem i ma ogromne szanse na zdobycie Złotego Klakiera - nagrody Radia Gdańsk dla najdłużej oklaskiwanego filmu festiwalu.

- Przede wszystkim jestem widzem, dopiero potem reżyserem. Dlatego w kinie zawsze szukałem bardzo prostych emocji, właśnie wzruszenia, uśmiechu, refleksji - mówi Maciej Pieprzyca w rozmowie z Joanną Sławińską. Poruszająca, emanująca optymizmem i humorem historia Mateusza cierpiącego na porażenie mózgowe porwała festiwalową publiczność.

- "Chce się żyć" jest inspirowane historią Przemka, bohatera filmu dokumentalnego Ewy Pięty "Jak motyl". Ja wróciłem do tej historii, ale przede wszystkim poznałem bohatera, inne osoby z porażeniem mózgowym oraz ich rodziny. Z tych wszystkich obserwacji i dotknięć, tych problemów, historii smutnych, historii wesołych też, zrodził się scenariusz filmu "Chce się żyć" z postacią fikcyjną, ale mocno osadzoną w rzeczywistości - wyjaśnia.

W roli głównej wystąpił znany z "Jesteś Bogiem" Dawid Ogrodnik, a Mateusza w wieku dziecięcym zagrał Kamil Tkacz. - Najpierw szukaliśmy odtwórcy roli dorosłej, a potem, "do jego wyglądu", szukaliśmy dziecka. Myślę, że reżyser powinien mieć w swojej pracy bardzo dużo szczęścia. Myślę, że je miałem, spotykając na swojej drodze zarówno Dawida, jak i Kamila. Praca z Kamilem to nie była praca z dzieckiem, lecz z dorosłym - dodaje reżyser.

Film "Chce się żyć" otrzymał Grand Prix 37. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu, gdzie zdobył również Nagrodę Jury Ekumenicznego i Nagrodę Publiczności. Czy zdobędzie Złote Lwy w Gdyni? Przekonamy się w sobotę, 14 września.

We wrześniu ukazała się także książka Macieja Pieprzycy pod tym samym tytułem - "Chcę się żyć".
Kolejne relacje z Gdynia-Festiwal Filmowy na antenie radiowej Jedynki:

- w piątek, 13 września - ostatnie wydanie "Kroniki festiwalu" (godz. 13.40) oraz "Magazyn Bardzo Filmowy", który zostanie nadany wprost z festiwalowego studia w Gdyni;

- w sobotę, 14 września - relacja w "Sobocie z Radiową Jedynką" (godz. 13.00 - 19.00);

- w niedzielę, 15 września po godzinie 20.00 zapraszamy do wysłuchania podsumowania tegorocznego festiwalu.

(asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzysztof Krauze o filmie "Papusza": musieliśmy spłacić dług Cyganom

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2013 17:01
- Cyganie zapłacili największą cenę podczas wojny. Proporcjonalnie zginęło ich najwięcej ze wszystkich narodowości. W kinie nie ma o tym śladu. Nakreśliliśmy dość epicki obraz. Była okazja spojrzenia na Romów inaczej. Traktując ich jako naród, a nie folklor - powiedział Krzysztof Krauze o filmie "Papusza" w rozmowie z Joanną Sławińską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Banasiuk: w filmie "Płynące wieżowce" otwieram się

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2013 18:01
- Siedzisz w kinie i czujesz widownię. Czujesz, że Cię obserwują w intymnej sytuacji. Dopuszczasz ich do siebie. To jak pisanie piosenki. Chyba nie potrafiłbym pisać i przedstawiać tego ludziom. Mam wrażenie, że wtedy bym się zdradził - powiedział w rozmowie z Joanną Sławińską aktor Mateusz Banasiuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdynia Film Festiwal 2013. "Chce się żyć" oklaskiwany przez dziennikarzy

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 21:20
Znakomite przyjęcie na festiwalu w Gdyni miał film Macieja Pieprzycy "Chce się żyć" z Dawidem Ogrodnikiem i Dorotą Kolak w obsadzie - opowieść o chłopaku cierpiącym na porażenie mózgowe.
rozwiń zwiń