"Pamiętasz, była jesień", czyli święto muzyki Lucjana Kaszyckiego

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 16:41
Jego piosenki śpiewali m.in. Sława Przybylska, Piotr Szczepanik, Joanna Rawik i Irena Santor, a muzyka wypełniła ponad czterdzieści filmów. Lucjan Kaszycki jest bohaterem i gościem XVI Festiwalu Muzyki Filmowej w Łodzi.
Audio
  • Elżbieta Czarnecka zaprasza do Łodzi na XVI Festiwalu Muzyki Filmowej. Bohaterem tegorocznej edycji jest Lucjan Kaszycki (Muzyczna Jedynka)
W 1958 roku - roku premiery filmu Wojciecha Hasa Pożegnania - Sława Przybylska  zaśpiewała wielki przebój Pamiętasz, była jesień. Ta jesień była początkiem jej kariery.
W 1958 roku - roku premiery filmu Wojciecha Hasa "Pożegnania" - Sława Przybylska zaśpiewała wielki przebój "Pamiętasz, była jesień". Ta jesień była początkiem jej kariery. Foto: PAP/Barbara Ostrowska

- Już dziś tę łódzką przygodę zaczynamy w środku miasta, na reprezentacyjnej ulicy Piotrkowskiej muzyką niezapomnianego przeboju filmowego "Pamiętasz, była jesień" - mówiła Elżbieta Czarnecka, współorganizatorka Festiwalu Muzyki Filmowej w Łodzi.

Wydarzenie, któremu patronuje radiowa Jedynka, w tym roku poświęcone jest piosenkom oraz filmom, do których muzykę skomponował Lucjan Kaszycki. Twórca muzyki do ponad czterdziestu filmów, kilkuset spektakli teatralnych, a także redaktor muzyczny Polskiego Radia będzie gościem festiwalu i spotka się z jego publicznością.

- Będziemy słuchać interpretacji i nowych aranżacji filmowych piosenek Lucjana Kaszyckiego w wykonaniu studentów i uczniów szkół muzycznych, odbędą się wycieczki po Łodzi filmowej, a w sobotę 21 września w Teatrze Muzycznym zabrzmią suity z filmów "Pożegnania", "Katastrofa w Gibraltarze", "Gangsterzy i filantropi" i "Doktor Murek" - zaprasza w rozmowie z Pawłem Sztompke. Gościem specjalnym tego koncertu będzie Sława Przybylska.

XVI Festiwal Muzyki Filmowej zakończy się w niedzielę 22 września koncertem "Pamiętasz, była jesień". - Prezentować będziemy muzykę Lucjana Kaszyckiego w aranżacjach Krzysztofa Herdzina, w wykonaniu m.in. Olgi Bończyk, Doroty Miśkiewicz i Bartosza Grzanka - opowiada Czarnecka.

Przez cały czas trwania festiwalu, od 20 do 22 września, łódzkie kino Kinematograf prezentuje filmy z muzyką Lucjana Kaszyckiego.

Zapraszamy do słuchania kolejnych relacji z Festiwalu Muzyki filmowej w Łodzi w "Sobocie z radiową Jedynką" 21 września po godz. 18.00.

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

(asz)

Zobacz więcej na temat: FILM MUZYKA Sława Przybylska

Czytaj także

Stanisława Celińska: Wajda i Olbrychski byli skromni, ja znałam pozycje

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 16:27
- Dostałam od narzeczonego książeczkę i gdy panowie byli bardzo zdenerwowani tym, jak grać, pokazałam im pozycję i powiedziałam, że tak ma być. Wajda i Olbrychski są skromni z natury - opowiadała aktorka o swojej pierwszej filmowej roli. Na Festiwalu Dwa Brzegi można oglądać filmy i spektakle z udziałem Stanisławy Celińskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magda Kumorek w leśmianowskiej aurze śmierci

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2013 12:36
- Leśmian towarzyszy mi od lat. Nigdy nie sądziłam, że będę miała odwagę sięgnąć po jego twórczość i przetworzyć ją przez siebie. Długo po prostu zaczytywałam się w jego wierszach - w radiowej Jedynce aktorka opowiada o swoim recitalu "Śmiercie", książkach i... przepisach.
rozwiń zwiń