Bez tajemnic. Budka Suflera o swych piosenkach

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2013 11:00
Krzysztof Cugowski, Romuald Lipko i Tomasz Zaliszewski grają razem już prawie 40 lat. W ten weekend przyszli do radiowej Jedynki. Mówią o dotychczasowej karierze oraz o planach na przyszłość.
Audio
  • Krzysztof Cugowski o swej karierze polityka (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Romuald Lipko rozdaje swoją muzykę innym (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Lipko i Zaliszewski o współpracy z paniami (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Krzysztof Cugowski uważa "Ciszę" za najbardziej charakterystyczny dla zespołu utwór (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Tomasz Zaliszewski i utwór "Ratujmy co się da" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Romuald Lipko kocha piosenkę "Czas, który płynie w nas" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Krzysztof Cugowski o swych śpiewających synach (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Romuald Lipko o Kazimierzu Dolnym (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Krzysztof Cugowski o tym, jak Budka uczyła się grać na instrumentach (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Romuald Lipko o stanie polskiej muzyki rozrywkowej (Bez tajemnic/Jedynka)
Budka Suflera świętuje swoje 35-lecie. Od lewej: Romuald Lipko, Tomasz Zeliszewski i Krzysztof Cugowski z pamiątkowymi statuetkami gitar
Budka Suflera świętuje swoje 35-lecie. Od lewej: Romuald Lipko, Tomasz Zeliszewski i Krzysztof Cugowski z pamiątkowymi statuetkami gitarFoto: PAP/Barbara Ostrowska

Niedziela to drugi dzień spotkania z Budką Suflera. Rozmawiamy z Krzysztofem Cugowskim, Romuladem Lipko i Tomasz Zaliszewskim. Ich muzyka towarzyszy nam cały dzień w radiowej Jedynce.

Budka Suflera >>> Sobotnie rozmowy z członkami zespołu

Krzysztof Cugowski z perspektywy czasu uważa, że błędem było zaangażowanie się w politykę. W 2005 roku został senatorem, ale już dzień po wyborach zorientował się, że wiele dla pożytku publicznego nie uda mu się zrobić. Dlatego ucieszył się, kiedy ogłoszono przedterminowe wybory.

Romuald Lipko wyjaśnia, dlaczego swoją muzyką chojnie obdzielał innych. Wyjasnia, że ma łatwość tworzenia muzyki, z tym, że ona nie zawsze pasowała do profliu artystycznego Budki. Więc dawał ją innym. Tak się złożyło, że głównie paniom - Izabeli Trojanowskiej, Urszuli, Irenie Santor. Tomasz zaliszewski dodaje, że Budka nie tylko coś dawała tym paniom, ale też od nich brała.

Pytany, który utwór wybrałby z ich twórczości, jako najbardziej typowy wskazał na "Ciszę". Tomasz Zaliszewski ma sentyment do piosenki "Ratujmy co się da". Romuald Lipko kocha piosenkę "Czas, który płynie w nas".

Krzysztof Cugowski zapewnia, że nie zachęcał swych synów, aby uprawiali tak chimeryczny i niepewny zawód jak piosenkarz. Dlatego synowie, którzy tworzą zespół "Bracia" sami sobie wszystko zawdzięczają. Romuald Lipko z kolei opowiada o Kazimierzu Dolnym, z którym jest związany równie ściśle, co z Lublinem.

Cugowski ocenia, że obecnie muzykom, którzy chcą wejść na rynek jest dużo łatwiej, jeśli chodzi o naukę gry i dostęp do instrumentów. Ale jest wiele rzeczy, które sprawiają, że zarówno kiedyś, jak i obecnie muzykom łatwo nie jest.

W cyklu radiowej Jedynki "Bez tajemnic" w kilkunastu fragmentach przez całą sobotę (co godzinę od 11.55 do 20.55) i niedzielę (od 10.55 do 20.55) prezentujemy wywiady z najwżniejszymi artystami polskich scen.

W pierwszej odsłonie zaprezentował się włoski piosenkarz Drupi .

Na weekend z Budką Suflera w cyklu "Bez tajemnic" zaprasza Paweł Sztompke .

(ag)

Czytaj także

Cugowski: wielki sukces artystyczny nie przełożył się pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 15:09
Pierwsza płyta Budki Suflera rozeszła się jak świeże bułeczki. Choć zespól wiele na niej nie zarobił. Takie to były czasy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska w Unii Europejskiej. Budka Suflera w Opolu

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2013 10:44
W 2004 roku premierem był Leszek Miller, po raz pierwszy obchodziliśmy Święto Flagi, a 1 maja Polska weszła do Unii Europejskiej .
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drupi: gdy nikt nie będzie chciał mnie słuchać, to będę śpiewał przy goleniu

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 12:40
- Muzyka nie jest biznesem, lecz radością. Jest częścią mojego życia i nie wyobrażam sobie, żebym mógł bez niej funkcjonować - powiedział w radiowej Jedynce włoski piosenkarz Giampiero Anelli, Drupi.
rozwiń zwiń