Katy Carr z wojennymi piosenkami w Polsce i Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 16:54
"Twoja Klisza z Powstania" to nazwa fotograficznej gry miejskiej, którą zorganizowano już po raz 7. Tegoroczną edycję zakończył koncert Katy Carr z zespołem The Aviators w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Audio
  • Katy Carr o płycie "Paszport" i koncercie w Muzeum Powstania Warszawskiego (Muzyczna Jedynka)
Kate Carr zaśpiewała na żywo w Jedynce
Kate Carr zaśpiewała na żywo w JedynceFoto: Andrzej Gralewski/PR

Katy Carr mieszka w angielskim Nottingham. Jest córką Brytyjczyka i Polki. W 2012 roku wydała płytę "Paszport" z piosenkami inspirowanymi historią Polski z czasów II wojny światowej, a także utworami pochodzącymi z tego okresu.

Pamiętamy o Powstaniu Warszawskim - zobacz serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Wszystko zaczęło się od piosenki "Kommander's Car" o ucieczce Kazimierza Piechowskiego z obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Kilkunastoletni wtedy harcerz użył do tego celu... samochodu komendanta obozu. – Byłam zachwycona jego historią. Kiedy pisałam tę piosenkę nie wiedziałam jednak, że pan Kazimierz jeszcze żyje. Gdy poznałam prawdę pojechałam do Polski, spotkałam się z nim i nakręciłam dokument pt. "Kazik and the Kommander’s Car" - mówiła w "Muzycznej Jedynce" Katy Carr.

To właśnie za namową Kazimierza Piechowskiego pochodząca z Anglii piosenkarka postanowiła odwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego. - To niesamowite miejsce. Gdy pierwszy raz tam była, myślałam, że nie wyjdę. Najlepiej gdybym miała cały tydzień na zwiedzanie - wspominała Katy Carr.

W piątek 11 października artystka ponownie pojawiła się w Muzeum Powstania Warszawskiego, tym razem by dać koncert. Razem z zespołem The Aviators wystąpiła w Sali pod Liberatorem. Słynny samolot jest bohaterem piosenki "Motylek", która znalazła się na płycie "Paszport". - Tam gdzie stoi Liberator jest niesamowita wystawa. Po wyjściu z muzeum chodziłam długo po Warszawie i nagrywałam się na dyktafon. Potem usiadłam w parku na Smolnej i napisałam słowa "Motylka" - zdradziła Katy Carr.

Podczas wizyty w radiowej Jedynce Katy Carr zaśpiewała na żywo piosenki "Wojtek", "Dziś do Ciebie przyjść nie mogę" i "Cztery mile za Warszawą".

Polskie Radio objęło patronatem 7. edycję fotograficznej gry miejskiej "Twoja Klisza z Powstania".

Rozmawiał Paweł Sztompke.

pg

Czytaj także

"To było największe więzienie polityczne w okupowanej przez Niemców Polsce"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 18:57
- Historycy oceniają, że z ponad 100 tysięcy więźniów, którzy przeszli przez Pawiak w okresie wojny, w masowych egzekucjach Niemcy zamordowali około 37 tysięcy - mówi w Jedynce Joanna Gierczyńska, kustosz Muzeum Więzienia Pawiak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Halo, tu mówi "Błyskawica"! Podajemy nowe fakty

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 13:55
Dwadzieścia siedem lat po śmierci ostatniego kierownika powstańczej radiostacji "Błyskawica", odnaleziono sensacyjne zapiski dotyczące działalności Stacji Nadawczej Armii Krajowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katy Carr wystąpi w Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 11:42
Finał tegorocznej fotograficznej gry miejskiej "Twoja Klisza z Powstania", którego patronem jest Polskie Radio, uświetni występ brytyjskiej wokalistki i multiinstrumentalistki polskiego pochodzenia - Katy Carr z zespołem The Aviators.
rozwiń zwiń