Tomek Lipiński: na ścieżce dźwiękowej "Wałęsy" udało się oddać tamten nastrój

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 17:12
- To fajny zabieg. Oprócz faktów, a raczej ich wizji wynikającej ze scenariusza i tego, jak Andrzej Wajda ten film nakręcił, mamy też dźwięki, które są zapisem tamtej epoki - mówił w Jedynce Tomek Lipiński o muzyce do filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei".
Audio
  • Tomasz Lipiński o muzyce do filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei" (Muzyczna Jedynka)
Tomek Lipiński: na ścieżce dźwiękowej Wałęsy udało się oddać tamten nastrój
Foto: Wojciech Kusiński/PR

Na płycie ze ścieżką dźwiękową znalazły się m.in. piosenki legendarnych zespołów z lat 80. ubiegłego wieku. To m.in. "Jeszcze będzie przepięknie" Tiltu i "Centrala" Brygady Kryzys. Oba utwory śpiewa Tomek Lipiński. - Im dłużej żyję, tym jest to wyraźniejsze, że kiedy słucha się muzyki, której słuchało się kiedyś, ten dawny nastrój wraca w magiczny i niewytłumaczalny sposób - wyznał gość "Muzycznej Jedynki".

Tomek Lipiński dostrzega ogromną różnicę w podejściu do muzyki kiedyś i dziś. - Gdy zaczynałem karierę w 1979 roku większość moich kolegów grało wyłącznie z potrzeby serca. Wówczas nie można sobie było nawet wyobrazić tego, co dzisiaj nazywamy drogą kariery. To jest jeden z tych elementów, który sprawia, że trudno sobie wyobrazić tamte czasy. Dziś, gdy ktoś zabiera się za granie muzyki, to planuje sobie jakąś ścieżkę kariery, widzi to w kontekście całego swojego życia, które jest mniej lub bardziej przewidywalne. Wówczas było ewidentnie, że przyszłość jest nieprzewidywalna - podkreślał artysta.

Jesienią Tomka Lipińskiego i zespół Tilt będzie można zobaczyć na żywo podczas koncertów. Trwają również prace nad nową płytą. - Ukaże się ona w pierwszej połowie przyszłego roku. Będzie sygnowana moim imieniem i nazwiskiem, już nie nazwą zespołu, bo doszedłem do wniosku, że w wieku lat 58 mogę już całkowicie pracować na własne nazwisko. Brzmieniowo ta płyta będzie bardziej oparta na moich gitarach w stosunku do tego co robiłem ostatnio - tłumaczył Tomek Lipiński.

Rozmawiała Iza Żukowska.

pg

Czytaj także

Andrzej Wajda: Wałęsa się pogubił, ale potrafił się odnaleźć

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2013 09:53
- Zrobiłem ten film między innymi dlatego, że przeczucie nadziei, jakie Lech Wałęsa miał w sobie, było większe niż w kimkolwiek z nas - mówił w Jedynce o filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei" reżyser Andrzej Wajda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kostiumograf filmu "Wałęsa": musiałam wymyślić całe lata 70.

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2013 16:11
- Od pewnego momentu Wałęsowie byli najbardziej fotografowaną rodziną w Polsce. Jest mnóstwo zdjęć, z których wybrałam te pokazujące zachodzące w postaciach zmiany. Natomiast całe lata 70. trzeba było wymyślić. Zarówno epokę, jak i realia, w których żyli bohaterowie - mówiła w Jedynce Magdalena Biedrzycka, kostiumograf.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Więckiewicz: nigdy nie jestem do końca zadowolony ze swojej roli

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 20:55
- Podobnie było, gdy pierwszy raz zobaczyłem ten film. Pomyślałem sobie, że w kilku miejscach coś bym poprawił, coś bym zmienił. Ale już za późno - mówił w Jedynce Robert Więckiewicz, odtwórca tytułowej roli w filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Film "Wałęsa. Człowiek z nadziei" obejrzało już ponad 400 tys. osób

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2013 16:04
Film Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowieka z nadziei" drugi tydzień z rzędu był najchętniej wybieranym przez widzów filmem w polskich kinach - poinformował jego dystrybutor, firma ITI Cinema.
rozwiń zwiń