Emmanuelle Seigner: "Wenus w futrze" nawiązuje do kilku filmów Polańskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 15:15
- Pojawia się motyw noża (film "Dziecko Rosemary"), kobieta robi mężczyźnie makijaż (film "Matnia") oraz mężczyzna przebiera się za kobietę (film "Lokator") - powiedziała w rozmowie ze Joanną Sławińską aktorka Emmanuelle Seigner o najnowszym filmie Romana Polańskiego.
Audio
Odtwórczyni głównej roli w filmie Romana Polańskiego Wenus w futrze, francuska aktorka Emmanuelle Seigner była gościem specjalnym ostatniego dnia 29. Warszawskiego Festiwalu Filmowego
Odtwórczyni głównej roli w filmie Romana Polańskiego "Wenus w futrze", francuska aktorka Emmanuelle Seigner była gościem specjalnym ostatniego dnia 29. Warszawskiego Festiwalu Filmowego Foto: PAP/Leszek Szymański

Seigner zagrała w "Wenus w futrze” główną rolę kobiecą i jak oceniła, najlepszą w swojej karierze. Wcześniej wystąpiła u Romana Polańskiego m.in. w filmach "Frantic", "Dziewiąte wrota" i w "Gorzkich godach".

Bohaterem filmu "Wenus w futrze" jest Thomas, reżyser poszukujący do swojej nowej sztuki odtwórczyni głównej roli. Gdy pojawia Wanda (w tej roli Emmanuelle Signer), Thomas zgadza się dać jej angaż. Kobieta z czasem zaczyna się jednak zmieniać, również fizycznie. Zmieniają się też relacje między reżyserem i aktorką. Kobieta zaczyna dominować i upokarzać go.

Emmanuelle Seigner zgodziła się z opinią Joanny Sławińskiej, że film "Wenus w futrze", może być odbierany, jako kontynuacja innego obrazu Romana Polańskiego pt. "Gorzkie gody". - "Gorzekie gody" są jakby pierwszym stopniem, traktują dosłownie relacje damsko-męskie. "Wenus w futrze" przedstawia je z humorem - powiedziała Seigner.

Francuska aktorka podkreśliła, że film jest komedią z elementami "nadrealnymi". - Zastanawiamy się, czy to prawdziwa Wanda, czy może grecka bogini. A może ona nie istnieje, może jest tylko w wyobraźni reżysera? Widz może mieć wątpliwości, co w tej historii jest realne, a co jest wytworem wyobraźni bohaterki. Podobnie było w filmie "Dziecko Rosemary" - wyjaśniła Seigner.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Joanny Sławińskiej z Emmanuelle Seigner.

Film Romana Polańskiego "Wenus w futrze" na ekranach polskich kin od 8 listopada.

tj

Czytaj także

Roman Polański. "Nie można osiągnąć wielkości bez pasji"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2013 13:37
Francusko-polski, oraz przez kilka lat hollywoodzki reżyser, scenarzysta, aktor oraz producent filmowy kończy w niedzielę 18 sierpnia 80 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Wajda: Roman Polański od początku wyrastał ponad nasze kino

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 22:32
- Bardzo często te scenariusze nie są tak oryginalne jak filmy, które potem oglądamy. Czyli niezależnie jaki materiał dostaje Polański, to rezultat jest bez porównania silniejszy, wyrazistszy, bardziej filmowy - mówił w Jedynce Andrzej Wajda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal w Gdyni. Owacja na stojąco dla Polańskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2013 08:46
W piątek wieczorem Roman Polański wziął udział w uroczystym pokazie jego komedii "Wenus w futrze", który zorganizowano na 38. festiwalu filmowym w Gdyni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michael Haneke: pokazując przemoc, prowokuję do dyskusji

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2013 16:11
- Zadaniem sztuki nie jest pokazywanie prawdy, tylko pytanie o nią - powiedział Michael Haneke. W radiowej Jedynce relacja Joanny Sławińskiej z wizyty austriackiego reżysera w łódzkiej Szkole Filmowej.
rozwiń zwiń