Festiwal Pięciu Smaków. Filmy, które trzeba zobaczyć

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 16:11
Projekcją filmu "Proste życie", w warszawskim kinie Muranów, rozpoczął się Festiwal Pięciu Smaków na którym można zobaczyć filmy z Azji Południowo-Wschodniej.
Audio
  • Jakub Królikowski o Festiwalu Pięciu Smaków (Jedynka/Muzyczna Jedynka)
Kadr z filmu Drug war w reżyserii Johnni To
Kadr z filmu "Drug war" w reżyserii Johnni ToFoto: ftp://piecsmakow.pl

Jakub
Jakub Królikowski fot. T.Jaremczak

- Skupiamy się na współczesnym kinie. Najstarszy film jest sprzed 15 lat. Nie pokazujemy filmów znanych z telewizji i kina, filmów akcji z lat 80. I 90. Pokazujemy filmy autorskie i bardziej przystępne kino środka - powiedział w radiowej Jedynce dyrektor Festiwalu Pięciu Smaków, Jakub Królikowski.

Głównym tematem tegorocznej edycji festiwalu jest kino z Hongkongu. Na festiwalu będzie można zobaczyć najważniejszych twórców tamtejszej kinematografii. Należy do nich mistrz kina akcji Johnni To, który będzie bohaterem dwóch festiwalowych maratonów. - Często nazywany jest twórcą artystycznego kina gangsterskiego. Dużo uwagi poświęca na budowaniu postaci z krwi i z kości, przedstawiania intensywnych relacji między bohaterami. To nie jest po prostu szalona akcja i adrenalia, to filmy skonstruowane w rzeczywistym świecie - wyjaśnił Królikowski w rozmowie z Joanną Sławińską.

Natomiast wielokrotnie nagradzane, wyprodukowane w Hongkongu "Proste życie" opowiada o bólu, odrzuceniu, smutku, samotności i śmierci. Przedstawia relacje pomiędzy gosposią i panem u którego pracuje. Królikowski zgodził się z opinią Joanny Sławińskiej, że to najlepszy film Ann Hui. - Zaczęła karierę w latach 70., gdy kino akcji klasy B było bardzo silne i podbijało świat. Hui jest zaliczana do tzw. nowej fali kina z Hongkongu. Oprócz niej tylko kilku twórców skoncentrowało się na pokazywaniu spraw społecznych i politycznych - zauważył Królikowski.

Filmem, którego nie można pominąć jest też "Hanyut. Szaleństwo Almayera" na podstawie debiutanckiej powieści Josepha Conrada. Jest najdroższą produkcją w historii kina malezyjskiego. - Reżyser chciał, by polski duch był niej obecny. Zdjęcia zrealizował Arkadiusz Tomiak, a muzykę skomponował Cezary Skubiszewski - wyjaśnił Królikowski.

Czytaj więcej o kinie na polskieradio.pl >>>

Tegoroczna edycja Pięciu Smaków potrwa w Warszawie do 11 listopada. Natomiast między 8 a 17 listopada projekcje wybranych filmów odbędą się we Wrocławiu i w Koszalinie.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Joanny Sławińskiej z dyrektorem Festiwalu Pięciu Smaków Jakubem Królikowskim.

"Muzyczna Jedynka" na antenie radiowej Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

tj

Czytaj także

Mike Leigh: mógłbym zrobić film o każdym

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 18:00
- Wszystko sprowadza się do tego, że każdy z nas ma swoją historię - powiedział w radiowej Jedynce reżyser i scenarzysta Mike Leigh.
rozwiń zwiń