X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Festiwal Pięciu Smaków. Filmy, które trzeba zobaczyć

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 16:11
Projekcją filmu "Proste życie", w warszawskim kinie Muranów, rozpoczął się Festiwal Pięciu Smaków na którym można zobaczyć filmy z Azji Południowo-Wschodniej.
Audio
  • Jakub Królikowski o Festiwalu Pięciu Smaków (Jedynka/Muzyczna Jedynka)
Kadr z filmu Drug war w reżyserii Johnni To
Kadr z filmu "Drug war" w reżyserii Johnni ToFoto: ftp://piecsmakow.pl

Jakub
Jakub Królikowski fot. T.Jaremczak

- Skupiamy się na współczesnym kinie. Najstarszy film jest sprzed 15 lat. Nie pokazujemy filmów znanych z telewizji i kina, filmów akcji z lat 80. I 90. Pokazujemy filmy autorskie i bardziej przystępne kino środka - powiedział w radiowej Jedynce dyrektor Festiwalu Pięciu Smaków, Jakub Królikowski.

Głównym tematem tegorocznej edycji festiwalu jest kino z Hongkongu. Na festiwalu będzie można zobaczyć najważniejszych twórców tamtejszej kinematografii. Należy do nich mistrz kina akcji Johnni To, który będzie bohaterem dwóch festiwalowych maratonów. - Często nazywany jest twórcą artystycznego kina gangsterskiego. Dużo uwagi poświęca na budowaniu postaci z krwi i z kości, przedstawiania intensywnych relacji między bohaterami. To nie jest po prostu szalona akcja i adrenalia, to filmy skonstruowane w rzeczywistym świecie - wyjaśnił Królikowski w rozmowie z Joanną Sławińską.

Natomiast wielokrotnie nagradzane, wyprodukowane w Hongkongu "Proste życie" opowiada o bólu, odrzuceniu, smutku, samotności i śmierci. Przedstawia relacje pomiędzy gosposią i panem u którego pracuje. Królikowski zgodził się z opinią Joanny Sławińskiej, że to najlepszy film Ann Hui. - Zaczęła karierę w latach 70., gdy kino akcji klasy B było bardzo silne i podbijało świat. Hui jest zaliczana do tzw. nowej fali kina z Hongkongu. Oprócz niej tylko kilku twórców skoncentrowało się na pokazywaniu spraw społecznych i politycznych - zauważył Królikowski.

Filmem, którego nie można pominąć jest też "Hanyut. Szaleństwo Almayera" na podstawie debiutanckiej powieści Josepha Conrada. Jest najdroższą produkcją w historii kina malezyjskiego. - Reżyser chciał, by polski duch był niej obecny. Zdjęcia zrealizował Arkadiusz Tomiak, a muzykę skomponował Cezary Skubiszewski - wyjaśnił Królikowski.

Czytaj więcej o kinie na polskieradio.pl >>>

Tegoroczna edycja Pięciu Smaków potrwa w Warszawie do 11 listopada. Natomiast między 8 a 17 listopada projekcje wybranych filmów odbędą się we Wrocławiu i w Koszalinie.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Joanny Sławińskiej z dyrektorem Festiwalu Pięciu Smaków Jakubem Królikowskim.

"Muzyczna Jedynka" na antenie radiowej Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mike Leigh: mógłbym zrobić film o każdym

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 18:00
- Wszystko sprowadza się do tego, że każdy z nas ma swoją historię - powiedział w radiowej Jedynce reżyser i scenarzysta Mike Leigh.
rozwiń zwiń