Budzy i Trupia Czaszka: płyta, która przeraża i muzyka, która niszczy

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 04:33
Tomasz Budzyński powraca z Trupią Czaszką! Na krążku "Mor" znajdziecie tylko mocną muzykę i słowa. - Śmierć jest elementem życia. Myślenie o śmierci przywraca człowiekowi jego prawdziwy wymiar, człowieczeństwo - mówił "Budzy" w Jedynce.
Audio
  • Mocna muzyka i jeszcze mocniejsze słowa (Muzyka nocą/ Jedynka)
Tomasz Budzyński. Sesja promocyjna płyty Mor. Stylizacja: Angelina Jankowska.
Tomasz Budzyński. Sesja promocyjna płyty "Mor". Stylizacja: Angelina Jankowska.Foto: Łukasz Jankowski/dzięki uprzejmości Trupia Czaszka

- To album apokaliptyczny, który mówi o śmierci, bólu i cierpieniu. O tym są teksty. Muzyka jest niszcząca, tak jak tytułowy mor – opowiada Tomasz "Budzy" Budzyński. Muzyk ostrzega, by nikogo nie zwiodła okładka krążka, na której widnieje piękna panna, pin-up girl z lat 50. – Ona nie wie, że gdy otworzymy płytę pożre ją tsunami i straszny mor. Już samo zestawienie tej wesołej panny z nazwą Trupia Czaszka i "Mor" jest surrealistycznie niepokojące - dodaje w Jedynce.

Budzyński podkreśla, że w twórczości zajmuję się tylko tymi dwoma tematami, które uważa za istotne. - Są to miłość i śmierć. Tym razem mówimy o śmierci. Ta płyta ma przypomnieć, że śmierć i cierpienie istnieją - mówi.

Choć - jak podkreśla - współczesna kultura nie chce na ten temat myśleć, ani mówić, to śmierć spotka nas wszystkich i zawsze trzeba być na nią gotowym.
– Ludzie żyją wyalienowani, nie swoim życiem, a życiem bohaterów seriali telewizyjnych. Ta płyta jak mor przychodzi, aby przypomnieć, że istnieje prawdziwe życie, w którym istnieje śmierć, cierpienie i ból – opowiada "Budzy".
Zdaniem muzyka, myślenie o śmierci przywraca człowiekowi jego prawdziwy wymiar, człowieczeństwo. - To płyta nie jest totalnym zniszczeniem, ale przeprowadzeniem bolesnej zmiany opatrunku – tłumaczy Budzyński.

Wywiady z gwiazdami - odwiedź kanał Polskiego Radia w serwisie YouTube >>>
Dodaje, że z życia nie można wyeliminować śmierci, bo wtedy życie nie jest życiem, co jest swoistym paradoksem. – Trudno to wytłumaczyć słowami, ale można o tym zaśpiewać. Można to wyrazić językiem sztuki. Ja staram się to robić od wielu lat – mówi muzyk.
Jak artysta wyjaśnia tytuł płyty i dlaczego wrócił do projektu Trupia Czaszka? Co Mor ma wspólnego z Tolkienem? Jak powstawał krążek i czym się kończy? Posłuchaj całej rozmowy Kajetana Tłokowskiego z Tomaszem Budzyńskim.

Zobacz kanał Muzyka na moje.polskieradio.pl >>>

Audycję "Muzyka nocą" prowadził Marek Wiernik.
sm

Zobacz więcej na temat: KULTURA MUZYKA płyta Rock

Czytaj także

Renata Przemyk: Jak coś robię, to na całego

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2012 14:30
Rzek jest wiele i wszystkie budzą ogromną ciekawość i chęć wejścia. A ja jestem z tych bardzo ciekawskich. Jestem ciekawa świata, muzyki, nowych ludzi – wyznaje artystka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alice Cooper - człowiek o wielu twarzach

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2013 08:45
Alice Cooper na scenie jest szokującym Alice Cooper’em, ale kiedy schodzi ze sceny staje się normalnym człowiekiem. Przyznaje, że artysta nie może żyć cały czas na wysokich obrotach, bo się spali tak jak Jimi Hendrix czy Janis Joplin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof "Grabaż" Grabowski: jesteśmy formacją międzypokoleniową

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 15:31
- Na nasze koncerty przychodzą młodzi ludzie, ale zdarza się, że zabierają ze sobą rodziców. Ewentualnie jest na odwrót, czyli to rodzice zabierają dzieci – mówił w Jedynce lider zespołu Strachy na Lachy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bartłomiej Topa: wolę milczeć, ale trzaśnięcie drzwiami bywa konieczne

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2013 18:49
- Czasami z milczenia może wynikać coś, czego nie da przekrzykiwanie się i jeszcze głośniejsze trzaskanie drzwiami. Ale i ono bywa konieczne, by nas obudzić i skłonić do refleksji - o znaczeniu zaangażowania w życiu filmowym i społecznym Bartłomiej Topa mówił w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń