Czerwone Gitary symfonicznie. Bez Seweryna Krajewskiego, ale...

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 19:00
- Pomysł zrodził się dość dawno, jednak cały czas były obawy czy nasza muzyka, stosunkowo prosta i bardzo melodyjna, nadaje się do opracowań symfonicznych - mówił w Jedynce Jerzy Skrzypczyk, perkusista Czerwonych Gitar.
Audio
  • Jerzy Skrzypczyk i Andrzej Szczypiorski o koncercie "Czerwone Gitary Symfonicznie" (Muzyczna Jedynka)
Czerwone Gitary
Czerwone GitaryFoto: PAP/Piotr Batorowicz

- Podczas konsultacji Andrzej Szczypiorski powiedział nam jednak, żebyśmy się nie obawiali. Obiecał, że dzięki jego aranżom nasza muzyka odżyje z nową siłą - dodał w "Muzycznej Jedynce" Jerzy Skrzypczyk.

O efekcie będzie można przekonać się już w sobotę 16 listopada podczas koncertu "Czerwone Gitary Symfonicznie" w warszawskiej Sali Kongresowej. Legendarny zespół po raz pierwszy zagra swoje największe przeboje, wzbogacone brzmieniem pełnego składu orkiestry symfonicznej.  - Dla mnie to spełnienie marzeń. Udało się zrealizować projekt symfoniczny z wielką legendą. Chylimy czoła i z wielką radością przystępujemy do wielkiej przygody - podkreślał Andrzej Szczypiorski, kompozytor i aranżer.

Najpiękniejsze polskie piosenki - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Czerwone Gitary kończą również prace nad nową płytą studyjną. - Staramy się zachować konwencję znaną z naszej wcześniejszej twórczości, choć z uwagi na to, że mamy w swoich szeregach również muzyków młodej generacji, jest to nieco inne w brzmieniu, bardziej dynamiczne i mocno gitarowe - tłumaczył Jerzy Skrzypczyk.

>>> Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube

Na początku 2015 roku Czerwone Gitary będą obchodziły 50-lecie istnienia. Wiernych fanów zespołu z pewnością ucieszyłyby wspólne występy z Sewerynem Krajewskim, który odszedł ze składu w 1997 roku. - Zapraszamy Seweryna na każdy jubileusz Czerwonych Gitar. Na razie bezskutecznie, ale myślę, że jeszcze ponowimy próbę. Wśród obecnych członków zespołu jest tyle sympatii dla Seweryna i tyle uznania, że dla każdego byłaby to ogromna satysfakcja wystąpić razem z nim - mówił Jerzy Skrzypczyk.

Rozmawiał Paweł Sztompke.

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

pg

Zobacz więcej na temat: Czerwone Gitary koncert MUZYKA

Czytaj także

Początki Czerwonych Gitar, czyli o drących się Maskotkach

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2013 15:37
Gościem setnego wydania "Trójkowego Wehikułu Czasu" był współzałożyciel, perkusista, a obecnie również lider słynnych Czerwonych Gitar - Jerzy Skrzypczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Zieliński: jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiego rocka

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 16:46
Jego piosenki wyróżniają się romantyczną frazą oraz nawiązaniami stylistycznymi do muzyki klasycznej, folkloru góralskiego i jazzu, są wśród nich popowe łatwo wpadające w ucho przeboje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pawluśkiewicz: moją ambicją było podążanie frazą poetycką Papuszy

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2013 20:00
Na tegorocznym festiwalu w Gdyni Jan Kanty Pawluśkiewicz otrzymał nagrodę za muzykę do filmu "Papusza". Poemat symfoniczny "Harfy Papuszy" ukazał się właśnie na płycie w ramach antologii muzyki kompozytora wydawanej przez Polskie Radio.
rozwiń zwiń