Aga Zaryan: wróciłam do korzeni i muzycznych fascynacji

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2013 07:00
- Nina Simone i Abbey Lincoln pojawiły się na mojej drodze bardzo wcześnie. Poczułam, że jestem gotowa wybrać z ich piosenek kilka perełek, które mogę nagrać po swojemu - powiedziała w radiowej Jedynce Aga Zaryan.
Audio
  • Aga Zaryan o płycie "Remembering Nina & Abbey" (Jedynka/Muzyczna Jedynka)
Aga Zaryn
Aga ZarynFoto: W. Kusiński/PR

12 listopada miała miejsce premiera nowej płyty Agi Zaryan pt. "Remembering Nina & Abbey". Polska artystka śpiewa na niej utwory z repertuaru dwóch legend jazzu: Niny Simone oraz Abbey Lincoln.

Zaryan przygotowywała się do tej płyty przez dwa lata. Jednak sama sesja nagraniowa w Conway Recording Studios w Hollywood trwała niecałe trzy dni. - To album-hołd złożony wokalistkom, które właśnie w ten sposób pracowały. Kiedyś muzycy byli przygotowani do nagrań, a ich płyty były zapisem chwili - wyjaśniła Aga Zaryan. Wokalistka podkreśliła, że praca przy tej płycie była dla niej jak sentymentalno-emocjonalna podróż do przeszłości. Wróciła też do tego, co robiła od swojego pierwszego albumu, do śpiewania po angielsku.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

Album "Remembering Nina & Abbey" polska wokalistka nagrała ze światowej sławy muzykami jazzowymi: Geri Allen (pianistka jazzowa) i Larry’ego Koonsa (gitara) oraz Brianem Bladem (perkusja). - Myślę, że to jest album, który zaciekawi tych z państwa, którzy lubią piękne melodie i piosenki, które żyją dziesiątki lat, a nie tylko przez jeden sezon - tłumaczyła Zaryan w rozmowie z Izą Żukowską. Do takich piosenek należy największy przebój Niny Simone "My baby just cares for me".

Zaryan przypomniała, że Simone i Lincoln miały też w swoim repertuarze wiele protest songów jak np. "Strange fruit". - Mam nadzieję, że przedstawiłam na płycie bardzo różnorodne piosenki. Zależało mi by pokazać wiele barw i kolorów, że muzyka może kiełkować w różnych kierunkach. Na płycie są nie tylko ballady, ale też bardziej energetyczne utwory - zapewniła wokalistka.

Płytę "Remembering Nina & Abbey" Aga Zaryan będzie promowała podczas trasy koncertowej Zagra m.in. 21 listopada w Gdyni, dzień później w Zakopanem, a 25 listopada w Łomiankach pod Warszawą w Jazz Cafe. Da też koncerty w USA m.in. w San Diego, San Francisco i Los Angeles.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy .

"Muzyczna Jedynka" na antenie radiowej Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

tj

Czytaj także

Czerwone Gitary symfonicznie. Bez Seweryna Krajewskiego, ale...

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 19:00
- Pomysł zrodził się dość dawno, jednak cały czas były obawy czy nasza muzyka, stosunkowo prosta i bardzo melodyjna, nadaje się do opracowań symfonicznych - mówił w Jedynce Jerzy Skrzypczyk, perkusista Czerwonych Gitar.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wokalistka Bisquit prezentuje muzyczno-kulinarną podróż "Appetit"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 22:05
"Francja", "Włochy", "Hiszpania" i "Polska" to pierwszą część serii, jaką przygotowała Joanna Chacińska. Muzyka mało znanych artystów z danego kraju uzupełniona przepisami na lokalne dania to doskonały zestaw na jesienne i zimowe wieczory. Życzymy smacznego!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Misia Furtak w projekcie solowym. Jak to się robi bez très.b?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2013 01:27
Po nagraniu trzech płyt i zebraniu ważnych nagród polskiego przemysłu muzycznego międzynarodowy skład très.b wybiera się na roczny urlop. Nie oznacza to jednak, że członkowie grupy będą leniuchować.
rozwiń zwiń