Od "Szklanej pogody" do "Dziobaka". Marek Dutkiewicz tworzy dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2013 15:56
O lisie i policji śpiewa Anja Orthodox, o dziobaku Joanna Dark, a przygody innych zwierząt prezentują znane polskie aktorki. Legendarny autor tekstów Marek Dutkiewicz napisał piosenki na płytę "Zwierzaki - Bez chłopaków dla dzieciaków".
Audio
  • Marek Dutkiewicz o płycie "Zwierzaki - Bez chłopaków dla dzieciaków" (Muzyczna Jedynka)
Marek Dutkiewicz
Marek DutkiewiczFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Marek Dutkiewicz jest autorem kilkuset tekstów, z których bardzo wiele stało się przebojami polskiej sceny muzycznej. Współpracował m.in. z Lombardem, Urszulą, Budką Suflera, Zdzisławą Sośnicką.

MUZYKA - serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Teraz przyszła pora na... piosenki dla dzieci! Na płycie "Zwierzaki - Bez chłopaków dla dzieciaków" dla najmłodszych śpiewają tylko kobiety - znane polskie wokalistki i aktorki! Od Paulli – krowy dowiadujemy się dlaczego krowa nie potrafi tańczyć, Kasia Bujakiewicz – wyjaśnia dlaczego pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, a Magdalena Różczka – cykada odpowiada dlaczego cykady nie mieszkają w Polsce. W rolę żaby wciela się Aneta Todorczuk–Perchuć, kangurem jest Marysia Niklińska, a delfinem – Iza Kowalewska.

- To była ogromna radość. Jedna z naprzyjemniejszych prac tego roku. Synowi postanowiłem dedykować jedną z tych piosenek "Dziobak" - mówił Marek Dutkiewicz w "Muzycznej Jedynce" . Piosenkę dla 10-letniego Ksawerego śpiewa mama - Joanna Dark.

Tekściarz ma nadzieję, że ta płyta nie będzie ostatnią okazją do współpracy z kompozytorem Marcinem Kindlą. - Ciekawy był proces twórczy, który podzieliliśmy na pół. Do pięciu kompozycji ja pisałem teksty, a przy pięciu moich wierszykach musiał się pocić Marcin - opowiadał w rozmowie z Marią Szabłowską.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

Gdzie Dutkiewicz znajduje inspiracje dla tekstów dziecięcych piosenek? Jaki jeszcze wkład w płytę wniósł gość Jedynki? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

(asz)

Zobacz więcej na temat: dzieci MUZYKA piosenka

Czytaj także

Jak muzykować, to tylko w rodzinie!

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2013 08:30
Barwna, muzyczno-słowna opowieść o niezwykłej rodzinie. Sześcioro dzieci a każde gra na innym instrumencie: perkusji, saksofonie, skrzypcach, gitarze, wiolonczeli, pianinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwóch wielkich mistrzów i ich piosenki dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 18:29
"Lutosławski - Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci" to piosenki napisane przez Witolda Lutosławskiego do wierszy Juliana Tuwima. Płyta ukazała się 12 listopada. To barwne, nowoczesne, ale realizowane w całości na akustycznych instrumentach opracowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Zbigniew Wodecki został Pszczółką Mają

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2013 14:00
Zbigniew Wodecki, z racji wykształcenia zawsze pozostawał w nurcie muzyki "poważniejszej". Ale największymi jego przebojami były dwa, które ocierały się o lżejszą muzę.
rozwiń zwiń