Czym w raka? Najbardziej oczekiwane terapie w onkologii

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 20:00
Na całym świecie wzrasta liczba zachorowań na raka. Najczęściej jest to rak płuc, piersi, jelita grubego, żołądka czy wątroby. Całe szczęście postęp dokonuje się także w leczeniu.
Audio
  • Najnowsze terapie w onkologii (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Czym w raka? Najbardziej oczekiwane terapie w onkologii
Foto: Glow Images/East News

Diagnostyka to podstawa. Jaka jest jej najlepsza ścieżka w onkologii? - To postępowanie interdyscyplinarne. Spotykają się chirurg, onkolog i radioterapeuta i razem proponują wielosekwencyjne leczenie dla konkretnego chorego. Dzięki temu nie ma potrzeby oczekiwania na kolejny etap leczenia, ale jeden następuje płynnie po drugim, a chory ma pewność, że jest dobrze leczony - mówi prof. Piotr Wysocki z warszawskiego Centrum Onkologii. Coraz więcej wiemy na temat tego, jak rozwijają się nowotwory i jak je leczyć. Wiemy, jak wyglądają mechanizmy genetyczne, które rządzą chorobą nowotworową. Ich znajomość ułatwia dopasowanie terapii.

Istnieje wiele metod leczenia, na przykład leczenie celowane - zaprojektowane, aby uderzać w konkretne punkty molekularne, wadliwe mechanizmy zachodzące w białkach ciała.
Coraz popularniejsze są szczepionki przeciwnowotworowe. - Istnieją pewne szczepionki, które zmniejszają ryzyko zachorowania, na przykład szczepionka przeciwko brodawczkowi, zakażenie którym może powodować raka szyjki macicy. Podobnie jest z zapaleniem wątroby - wyjaśnia prof. Wysocki. - Inną sprawą są jednak szczepionki dla chorych, którzy już zmagają się z rakiem. Leki takie maja pomóc chorym w walce z rakiem. Istnieją pierwsze preparaty tego typu. Jest cała grupa szczepionek na raka trzustki czy zaawansowanego raka gruczołu krokowego. Badane są też szczepionki, które wspomagają układ immunologiczny - dodał.

W diagnostyce pomocne są też testy genetyczne. Jakie? - Robimy badania, które dotyczą zmian w budowie poszczególnych genów - mówi prof. Barbara Pieńkowska-Grela, genetyk z Centrum Onkologii. - Badamy zmienioną nowotworem tkankę. Sprawdzamy zaburzenia genów. Robimy też klasyczne badania chromosomów. Te muszą być wykonywane na tkance świeżo pobranej od pacjenta. Skłaniamy jego komórki do rozmnażania in vitro i łapiemy je "na gorącym uczynku", tj. porównujemy ich chromosomy z prawidłowym wzorcem, co pozwala nam ocenić miejsce i ilość zaburzeń w komórce nowotworowej - wyjaśniła.

Jakie są inne nowoczesne terapie onkologiczne? Czy są dostępne w Polsce? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której wystąpili także Wojciech Matusewicz, dyrektor Agencji Oceny Technologii Medycznych oraz prof. Rafał Dziadziuszko - Krajowy Konsultant ds. Radioterapii.
Audycję poprowadził Artur Wolski.

"Wieczór odkrywców" na antenie Jedynki w każdy wtorek o godz. 21.30.

(ew)

Zobacz więcej na temat: medycyna NAUKA nowotwory

Czytaj także

Opieka paliatywna: rak nie musi boleć

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 01:00
Chorzy na raka żyją z bólem, chociaż czasami cierpieniom można zapobiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykłe badania: leczenie raka hormonem szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 01:09
Prowadzą badania, które swą tematyką zaskakują sam świat nauki. Młodzi polscy specjaliści zostali laureatami programu INTER, który wspiera badania interdyscyplinarne i rozwój umiejętności popularyzacji nauki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy mają coraz większy kłopot z rakiem

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 15:00
W ciągu roku 140 tys. osób wychodzi od lekarza z diagnozą: ”rak". Nowotwory to, po chorobach układu krążenia, druga przyczyna śmierci. Czy na nowotwory zapadamy częściej niż inne narody?
rozwiń zwiń