Cukrzyca. Zobacz, co robić, jeśli zachorujesz

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 11:00
Cukrzyca to, zdaniem ekspertów, najpoważniejsza choroba cywilizacyjna XXI wieku. Poważniejsza niż nowotwory. Jak jest leczona w Polsce?
Audio
  • Cukrzyca - problem społeczny i ekonomiczny (Wieczór odkrywców/Jedynka)
  • Diabetolog Beata Stepanow o otyłości, cukrzycy i groźnych powikłaniach związanych z tą chorobą (Cztery pory roku/Jedynka)

Według najnowszych danych, na świecie na cukrzycę cierpi 380 mln ludzi. Za 20 lat ich liczba ma wzrosnąć do 600 mln osób. Co roku diagnozuje się 7 mln nowych przypadków. Eksperci twierdzą, że to cukrzyca jest najpoważniejszą chorobą cywilizacyjną XXI wieku.

Niedawno światło dzienne ujrzał najnowszy raport przygotowany przez Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, który opisuje, jak sytuacja wygląda w Polsce. - Choruje około 2,5 mln osób, ale część, kilkaset tysięcy, nie wie, że jest chora - mówi gość Jedynki, diabetolog dr Marek Golatowski .

- Największym problemem, tak jak w przypadku innych schorzeń, są ci, którzy nie wiedzą, że są chorzy - dodaje dr Jerzy Gryglewicz , ekspert ds. zdrowia, autor raportu Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego. - Często bywa tak, że w przypadku chorób, które dają niejasne objawy, chorzy stawiają się u lekarza dość późno. Na szczęście diagnostyka cukrzycy poprawia się z roku na rok. Pacjenci często sami chcą się przebadać pod kątem najczęstszych chorób - dodaje specjalista.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Badania są zaś tanie i proste. Wystarczy zmierzyć poziom cukru we krwi. Jego zbyt wysoki poziom sprawi, że nasz lekarz wyśle nas na dodatkowe badania. - Rolę do odegrania mają tutaj lekarze rodzinni, którzy powinni zlecać proste badania, np. poziomu cukru glukometrem - mówi dr Golatowski. - Niestety, istnieje niepokojąca tendencja, że badania dedykowane wykrywaniu cukrzycy wykonuje się coraz rzadziej.

Jakie są objawy cukrzycy? Kiedy powinniśmy zacząć się martwić? Pierwsze objawy to częste oddawania moczu, spore pragnienie i osłabienie organizmu. Kiedy się pojawią, cukrzycę łatwo zdiagnozuje większość lekarzy. - Nieleczona cukrzyca kończy się powikłaniami - ostrzega dr Golatowski.

-  Kiedy się jej nie leczy lub zaniecha leczenia, to po latach pojawią się kłopoty z układem krwionośnym: zawały, udary. Grozi nam też utrata wzroku, problemy z nerkami, a nawet amputacje. - Utrata kończyn to jednak rzadkość, bo ludzie, u których zdiagnozowano cukrzycę, jednak się leczą - mówi dr Gryglewicz.
Cukrzyca to nadal spory problem społeczny i ekonomiczny w Polsce. W audycji także o tym, jak zapobiegać powikłaniom cukrzycy, jaka jest strategia jej leczenia, koszty i czy polscy chorzy na cukrzycę mają dostęp do najnowszych terapii?

Audycję z cyklu "Wieczór odkrywców" prowadził Krzysztof Michalski.

(ew, pg)

Zobacz więcej na temat: cukrzyca medycyna NAUKA

Czytaj także

Młodzi Polacy rewolucjonizują walkę z cukrzycą i rakiem

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 05:00
Młodzi polscy uczeni, laureaci programu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej START, osiągnęli już znaczne sukcesy w pracy naukowej. Opowiadają o swoich odkryciach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Rowiński - w walce dla polskiej transplantologii był niezmordowany

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 09:00
Popularyzator transplantacji, uczestnik pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce, niezwykle pracowity chirurg i naukowiec - prof. Wojciech Rowiński walczył o pacjentów, o poprawę polskiego prawa, o edukację społeczeństwa w kwestii dawstwa narządów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nawet niewielka ilość stresu może powodować kobiecą niepłodność

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 15:55
Według najnowszych badań, stres rzeczywiście może powodować kobiecą niepłodność. A to, oczywiście, prowadzi do większego stresu.
rozwiń zwiń