Polacy fundują Niemcom stypendia

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 14:50
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznaje stypendia Niemcom, którzy chcą prowadzić badania w Polsce i z polskimi partnerami. Kto otrzymuje wyróżnienia?
Audio
  • Prof. Krzysztof Bogdan i dr Tomasz Poprawka o Polskim Honorowym Stypendium Naukowym im. Aleksandra von Humboldta (Ludzie nauki , Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
W przepisach ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych znajduje się lista osób uprawnionych do tego wcześniejszego świadczenia.
W przepisach ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych znajduje się lista osób uprawnionych do tego wcześniejszego świadczenia.Foto: Glow Images/East News

FNP wyłoniła kolejnych laureatów Polskiego Honorowego Stypendium Naukowego im. Aleksandra von Humboldta. Jest ono przyznawane aktywnym naukowo wybitnym niemieckim uczonym, którzy chcą przyjechać do Polski na kilkumiesięczny pobyt naukowy.

Dlaczego polska fundacja sponsoruje Niemców? - To wynika z wielu lat współpracy naukowej pomiędzy Polską i Niemcami - mówi gość radiowej Jedynki, dr Tomasz Poprawka, zastępca dyrektora FNP. - W Niemczech od lat funkcjonuje fundacja von Humboldta, która wspierała Polaków, fundując im stypendia w Niemczech. Niemieccy koledzy od lat umożliwiali przyjazdy polskim naukowcom. Teraz FNP realizuje podobny program. Robimy to od 1995 roku. W 2013 roku odbyła się 19. edycja, a w 2014 roku czeka nas okrągły jubileusz.

Jak dotąd nagrodzono niemal 50 naukowców za ponad 1 mln euro. Niemieccy badacze przyjeżdżają tu na 3-6 miesięcy. - Przyjaźnie naukowe trwają i procentują - zapewnia gość Jedynki.

Promowane są różne dyscypliny naukowe, m.in. historia, biologia, językoznawstwo, czy matematyka. W ostatniej edycji nagrodzono sześciu uczonych. Wśród nich jest profesor Moritz Kassman z Wydziału Matematyki Uniwersytetu w Bielefeld. Realizuje on projekt z polskim matematykiem prof. Krzysztofem Bogdanem z Politechniki Wrocławskiej.

- Znamy się od około 10 lat. W 2006 roku byliśmy razem na konferencji naukowej w Bonn - wspomina początki współpracy z prof. Kassmanem prof. Krzysztof Bogdan. - Mamy podobną tematykę badawczą, chociaż Kassman jest bardziej analitykiem matematycznym, a my we Wrocławiu bardziej probabilistami. Kontakty między nami są częste, np. konferencyjne.

Wspólnie uczeni zajmą się teorią regularności równań różniczkowo-całkowych. - Będziemy badali operatory różniczkowo-całkowe, które opisują różne zjawiska ewolucji. Zjawiska opisywane przez Kassmana za pomocą operatorów wynikają ze zjawisk losowych. I tu się spotykamy - mówi prof. Bogdan.

Badania połączonych sił polsko-niemieckich maja znaczenie nie tylko w badaniu nad cząsteczkami, ale i nad… zjawiskami finansowymi. Na czym polegają ich analizy? Jakie będą miały znaczenie praktyczne?

Więcej informacji w audycji, którą przygotował i poprowadził Krzysztof Michalski.

(ew/ag)

Zobacz więcej na temat: matematyka NAUKA Niemcy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Po co uczyć się matematyki? I jak?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 00:02
Spotkanie z prof. Bronisławem Czarnochą – z Wydziału Matematyki The City University of New York, który od lat niekonwencjonalnie uczy matematyki. Dlaczego uczniowie i studenci nie lubią tego przedmiotu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Równanie Eulera piękne jak Mozart

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2014 00:45
Matematyka może być piękna. Tę znaną hipotezę potwierdzają teraz szczegółowe badania mózgu. Przeprowadzili je badacze z londyńskiego uniwersytetu UCL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport: polska szkoła nie uczy samodzielnego myślenia

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2014 10:00
Tylko 2 procent uczniów w ostatnim roku nauki potrafi bezbłędnie zinterpretować tekst i logicznie to uzasadnić, podaje "Rzeczpospolita" powołując się na Raport Instytutu Badań Edukacyjnych.
rozwiń zwiń