Dramat chorych na raka. Czy nowa strategia skróci i ułatwi drogę pacjenta?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 03:00
Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia za kilkanaście lat nowotwory będą główną przyczyną zgonów na świecie. W Polsce w ciągu ostatnich 30 lat liczba zachorowań na raka podwoiła się. O tym, jak skutecznie walczyć z chorobami nowotworowymi rozmawialiśmy w "Wieczorze odkrywców".
Audio
  • Strategia walki z rakiem w Polsce 2015-2024 (Wieczór Odkrywców/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Profesor Jacek Jassem, przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego oraz inicjator i kierownik projektu Strategia Walki z Rakiem w Polsce 2015-2024 uważa, że chory onkologicznie pacjent to bohater. Przejście przez cały proces diagnostyki i leczenia nowotworu jest często w Polsce drogą przez mękę. - I to jest głównym motywem naszego działania, by zacząć od tych rzeczy, które można wyprostować, naprawić i uprościć w naszym systemie. Nie mówimy o tym, co jest nieosiągalne ze względu na bariery finansowe, tylko o zmianach, które są proste i udało się je wprowadzić w innych krajach, więc w Polsce również mogą być realizowane - mówi prof. Jassem.
Jego zdaniem słabością polskiego systemu jest brak kompleksowego wypełniania jej zadań. - Chory otrzymuje jakąś usługę, a następnie informacje, że ma się zgłosić na kolejny etap leczenia i sam musi sobie to zorganizować. Tymczasem leczenie w onkologii to obecnie wielodyscyplinarny proces, składający się z wielu różnych etapów - wyjaśnia gość Jedynki.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Dlatego w centrum uwagi wszystkich proponowanych w Strategii rozwiązań jest pacjent. Mają one usprawnić wczesne wykrycie choroby, ułatwić i przyspieszyć ścieżkę diagnostyczno-terapeutyczną, zapewnić najlepszy możliwy sposób leczenia, ułatwić rehabilitację fizyczną i psychiczną po leczeniu, poprawić jakość życia, ułatwić wyjście z choroby oraz wspierać zaspokajanie psychologicznych i społecznych potrzeb chorych.

Takie podejście, zdaniem prof. Jassema, pozwala także na spojrzenie na raka oczami chorego. Ma to znaczenie, gdyż punkt widzenia chorego jest inny i może wskazywać na elementy, które łatwo przeoczyć. - Choroba jest nieszczęściem nie tylko człowieka, którego dotyka, ale również jego otoczenia i rodziny. To zawsze punkt zwrotny w życiu. Dlatego trzeba to zrozumieć, wczuć się. Jako lekarze staramy się jak najlepiej spełniać swoją rolę - opowiada profesor.

Jakie są szczegółowe cele Strategii? W jaki sposób można uprościć procedury? Posłuchaj całej audycji.

"Wieczór odkrywców" poprowadził Krzysztof Michalski.

(sm/asz)

Czytaj także

Onkolodzy alarmują: chrypka może być zabójcza

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 11:55
Zatkany nos czy trudności z przełykaniem to tylko na pozór błahe problemy. – Mogą to być niestety objawy bardzo groźnych nowotworów – przestrzega prof. dr hab. Wojciech Golusiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy wypowiedzieli wojnę rakowi

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 09:17
Naukowcy z Polski chcą dać światu skuteczną broń nprzeciw nowotworom. Pomogą pieniądze z NCBR - informuje "Puls Biznesu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Science": nowa metoda leczenia nowotworów osiągnięciem naukowym 2013 roku

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2013 13:23
Metoda polega na przekierowaniu układu immunologicznego, by komórki odpornościowe bezpośrednio niszczyły komórki nowotworowe.
rozwiń zwiń