Polskie łódki słoneczne zwyciężają międzynarodowe regaty

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2014 08:11
Studenci Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej odnieśli zwycięstwo w prestiżowych regatach łodzi zasilanych energią słoneczną Dong Energy Solar Boats Challenge, które odbyły się na początku lipca w Holandii.
Audio
  • Solary i podwodne pojazdy (Wieczór odkrywców/Jedynka)
GUT Solar Boat
GUT Solar BoatFoto: Politechnika Gdańska.

Załoga z Gdańska startowała już piąty raz, wcześniej wygrała również w 2010 roku. W 2012 roku gdańszczanie zajęli drugie miejsce.  - Regaty stały się dla nas corocznym miłym wydarzeniem  - mówi mgr inż. Dariusz Duda z Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, opiekun Koła Naukowego "Korab". - Przygotowujemy się do nich cały rok - tłumaczy.

Wyścig polega na pokonaniu dystansu 250 km. Zwykle robi się to w pięciu etapach po 40-60 km każdy. Czasami pojawiają się także dodatkowe zadania. Jest kilka klas. Klasa A to klasa łodzi jednoosobowych - i ją w tym roku także wygrał Polak, absolwent Politechniki Gdańskiej. Studenci z Koła Naukowego "Korab" startują w klasie B - łodzi dwuosobowych. Polska załoga robiła w tym roku furorę, bo łódź na większości etapów prowadzona była przez dziewczyny. Polacy w czasie zawodów uratowali także dwie przypadkowe tonące osoby.

Wyścigi cieszą się sporą popularnością w Holandii. - Na całej trasie stoją ludzie, filmują, robią zdjęcia. To swoisty poligon doświadczalny, gdzie testuje się nowe rozwiązania technologiczne - mówi dr hab. Wojciech Litwin z Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.

Polskie Radio objęło patronat nad Jubileuszowym Rokiem 2014 Politechniki Gdańskiej.

Audycję z cyklu "Wieczór odkrywców" prowadził Krzysztof Michalski.

(ew, pg)

Zobacz więcej na temat: NAUKA technologie żeglarstwo

Czytaj także

Robot będzie pisał artykuły dla słynnej agencji prasowej

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 18:40
Associated Press (AP) zatrudni robota. Będzie generował tysiące tekstów informacyjnych rocznie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Polsce jest ciągle za mało mostów

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2014 00:00
Czy podział na Polskę A i B wynika ze zbyt małej liczby mostów przez Wisłę? Audycja o mostach, a to dlatego, że w czerwcu podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyło się Forum Inżynierskie poświęcone innowacjom w mostownictwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy budują implant, który zastąpi oczy niewidomym

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 11:11
Zespół amerykańskich i polskich naukowców bada, jak pobudzać komórki oka z ogromną precyzją. Uczeni mają nadzieję, że dzięki temu w przyszłości da się opracować implant, który pozwoli osobom niewidomym zobaczyć świat z nieosiągalną wcześniej dokładnością. Będą mogli nawet czytać książki.
rozwiń zwiń