Tak powstała polska chemia

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 12:00
Instytut Chemii Przemysłowej im. Ignacego Mościckiego wkrótce będzie obchodził 100. urodziny. Na przestrzeni tych lat odnosił spektakularne sukcesy na skalę światową.
Audio
  • Instytut Chemii Przemysłowej im. Ignacego Mościckiego - historia i współczesność placówki (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Tak powstała polska chemia
Foto: Glow Images/East News

Instytut powstał we Lwowie podczas I wojny światowej. W roku 1912 wybitny chemik profesor Ignacy Mościcki przyjechał do Lwowa ze Szwajcarii, by objąć Katedrę Chemii Fizykalnej w lwowskiej Szkole Politechnicznej. - W 1916 roku założył spółkę METAN, która w 1922 roku została przekształcona w Chemiczny Instytutu Badawczy - mówi obecna Dyrektor Instytutu, profesor Regina Jeziórska. Mościcki był pierwszym dyrektorem instytucji. Stanowisko porzucił dla prezydentury.

Niemal od razu instytucja miała swoją siedzibę także w Warszawie. Związany był z nią także prof. Jan Czochralski. - Oddane ostatnio centrum konferencyjne zostało nazwane jego imieniem  - mówi dyrektor Instytutu.

Przed wojną osiągnięcia polskich chemików miały rangę światową. Opracowali oni m.in. technologię kauczuku syntetycznego KER. Tylko dwa inne państwa miały taką technologię - Niemcy i ZSRR. - To było szalone osiągnięcie Polaków, a polską technologię sprzedano m.in. do Stanów Zjednoczonych - mówi zastępca dyrektora ds. Naukowo-Badawczych profesor Maria Zielecka.

W "Wieczorze Odkrywców" rozmawialiśmy o historii i współczesności Instytutu, o wspaniałych osiągnięciach sprzed lat (kauczuk KER, technologia CYKLOPOL), ale i o dzisiejszych sukcesach jednego z najstarszych instytutów naukowo-badawczych w Polsce - placówki, która dzisiaj nosi imię swojego założyciela.

Panie profesor opowiadały także o swoich dokonaniach (obie uczone są m.in. autorkami technologii nagrodzonej na Targach Wynalazczości Innova "Sposób wytwarzania nanoproszków krzemionkowych o zwiększonej odporności na działanie mikroorganizmów, zwłaszcza do kompozytów polimerowych")
Audycję z cyklu "Wieczór odkrywców" przygotował i poprowadził Krzysztof Michalski.

(ew/ag)