X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tak powstała polska chemia

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 12:00
Instytut Chemii Przemysłowej im. Ignacego Mościckiego wkrótce będzie obchodził 100. urodziny. Na przestrzeni tych lat odnosił spektakularne sukcesy na skalę światową.
Audio
  • Instytut Chemii Przemysłowej im. Ignacego Mościckiego - historia i współczesność placówki (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Tak powstała polska chemia
Foto: Glow Images/East News

Instytut powstał we Lwowie podczas I wojny światowej. W roku 1912 wybitny chemik profesor Ignacy Mościcki przyjechał do Lwowa ze Szwajcarii, by objąć Katedrę Chemii Fizykalnej w lwowskiej Szkole Politechnicznej. - W 1916 roku założył spółkę METAN, która w 1922 roku została przekształcona w Chemiczny Instytutu Badawczy - mówi obecna Dyrektor Instytutu, profesor Regina Jeziórska. Mościcki był pierwszym dyrektorem instytucji. Stanowisko porzucił dla prezydentury.

Niemal od razu instytucja miała swoją siedzibę także w Warszawie. Związany był z nią także prof. Jan Czochralski. - Oddane ostatnio centrum konferencyjne zostało nazwane jego imieniem  - mówi dyrektor Instytutu.

Przed wojną osiągnięcia polskich chemików miały rangę światową. Opracowali oni m.in. technologię kauczuku syntetycznego KER. Tylko dwa inne państwa miały taką technologię - Niemcy i ZSRR. - To było szalone osiągnięcie Polaków, a polską technologię sprzedano m.in. do Stanów Zjednoczonych - mówi zastępca dyrektora ds. Naukowo-Badawczych profesor Maria Zielecka.

W "Wieczorze Odkrywców" rozmawialiśmy o historii i współczesności Instytutu, o wspaniałych osiągnięciach sprzed lat (kauczuk KER, technologia CYKLOPOL), ale i o dzisiejszych sukcesach jednego z najstarszych instytutów naukowo-badawczych w Polsce - placówki, która dzisiaj nosi imię swojego założyciela.

Panie profesor opowiadały także o swoich dokonaniach (obie uczone są m.in. autorkami technologii nagrodzonej na Targach Wynalazczości Innova "Sposób wytwarzania nanoproszków krzemionkowych o zwiększonej odporności na działanie mikroorganizmów, zwłaszcza do kompozytów polimerowych")
Audycję z cyklu "Wieczór odkrywców" przygotował i poprowadził Krzysztof Michalski.

(ew/ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak