Polscy studenci na podbój Kosmosu i oceanicznych głębin

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2014 00:01
Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej ma na koncie wiele osiągnięć. Największym było wysłanie w Kosmos satelity PW-Sat. - Braliśmy też udział w projekcie satelitów dla ESA. Były to ESEO (studencki satelita Ziemi) i ESMO (satelita orbitujący wokół Księżyca) - mówi Katarzyna Woroniak z Koła.
Audio
  • Członkowie Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej opowiadają o robocie podwodnym własnej konstrukcji (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Studenci budują także łaziki marsjańskie. Kilka lat temu na Politechnice powstał Skarabeusz, a ostatnio - Ares. Teraz członkowie Koła wzięli się za roboty głębinowe. Z najnowszą konstrukcją jadą na międzynarodowy konkurs robotyki podwodnej The  Black Sea ROV International Competition and Exhibition, który rozpoczyna się w połowie sierpnia w Rumunii.

Konkurs będzie się składał z kilku konkurencji: pływania do celu, pomiędzy przeszkodami, pobierania próbek itp. - Trendy są takie, żeby zastępować ludzi robotami, także pod wodą. Kiedy robot przeszuka dany teren, wtedy można wysłać ludzi, np. ratowników - wyjaśniają studenci. Dlatego maszyny muszą być wielofunkcyjne.

Dlaczego akurat głębiny? Są ku temu powody astronautyczne. - Toń wodna jest wykorzystywana przez NASA do symulacji przestrzeni kosmicznej. Ponadto naukowcy szukają życia na innych ciałach, np. na Marsie - mówi Błażej Żyliński. - Obiecującą kandydatką na nosicielkę życia jest Europa, księżyc Jowisza. Jest skuta lodem, ale pod nim zapewne znajdują się oceany słodkiej wody - dodaje.

Roboty głębinowe to skomplikowane konstrukcje - Podstawowym problemem jest szczelność konstrukcji, żeby nie uległa awarii elektronika - mówi Błażej Żyliński. - Problemem jest też zasilanie, które odbywa się po kablu, a to oznacza spore straty energii. Kolejnym kłopotem są zakłócenia radiowe, które przeszkadzają w komunikacji z robotem - wymienia.

Warszawska ekipa jednak przygotowała się do zawodów znakomicie. - Robot jest gotowy i przetestowany - mówi Wiktor Krzeszewski. - To prostopadłościan o bokach o długości 70 cm.

Młodzi inżynierowie opowiedzą także o możliwości prowadzenia badań w Polsce przez studentów i młodych naukowców.

Audycję przygotował i prowadził Krzysztof Michalski.

"Wieczór odkrywców" na antenie Jedynki w każdy wtorek o godz. 21.30.

(ew/asz)

Czytaj także

W kosmos poleci PW-Sat2, kolejny satelita studencki

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2013 00:02
Będzie przesyłał zdjęcia Ziemi z kosmosu. Urządzenie, zbudowane przez studentów z Politechniki Warszawskiej, jeszcze w 2015 roku ma szansę wyruszyć w podróż kosmiczną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja straciła kontrolę nad kolejnym satelitą

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2014 17:00
Rosyjska agencja kosmiczna straciła kontrolę nadwystrzelonym tydzień temu satelitą badawczym, wynika z doniesień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ESA zaprasza kobiety

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2014 12:00
Płeć nie jest, a w każdym razie nie powinna być, przeszkodą dla naukowców. Tak twierdzi w rozmowie z Polskim Radiem Kirsten MacDonell z Europejskiej Agencji Kosmicznej i zachęca kobiety do angażowania się w badania naukowe.
rozwiń zwiń