X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polscy studenci na podbój Kosmosu i oceanicznych głębin

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2014 00:01
Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej ma na koncie wiele osiągnięć. Największym było wysłanie w Kosmos satelity PW-Sat. - Braliśmy też udział w projekcie satelitów dla ESA. Były to ESEO (studencki satelita Ziemi) i ESMO (satelita orbitujący wokół Księżyca) - mówi Katarzyna Woroniak z Koła.
Audio
  • Członkowie Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej opowiadają o robocie podwodnym własnej konstrukcji (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Studenci budują także łaziki marsjańskie. Kilka lat temu na Politechnice powstał Skarabeusz, a ostatnio - Ares. Teraz członkowie Koła wzięli się za roboty głębinowe. Z najnowszą konstrukcją jadą na międzynarodowy konkurs robotyki podwodnej The  Black Sea ROV International Competition and Exhibition, który rozpoczyna się w połowie sierpnia w Rumunii.

Konkurs będzie się składał z kilku konkurencji: pływania do celu, pomiędzy przeszkodami, pobierania próbek itp. - Trendy są takie, żeby zastępować ludzi robotami, także pod wodą. Kiedy robot przeszuka dany teren, wtedy można wysłać ludzi, np. ratowników - wyjaśniają studenci. Dlatego maszyny muszą być wielofunkcyjne.

Dlaczego akurat głębiny? Są ku temu powody astronautyczne. - Toń wodna jest wykorzystywana przez NASA do symulacji przestrzeni kosmicznej. Ponadto naukowcy szukają życia na innych ciałach, np. na Marsie - mówi Błażej Żyliński. - Obiecującą kandydatką na nosicielkę życia jest Europa, księżyc Jowisza. Jest skuta lodem, ale pod nim zapewne znajdują się oceany słodkiej wody - dodaje.

Roboty głębinowe to skomplikowane konstrukcje - Podstawowym problemem jest szczelność konstrukcji, żeby nie uległa awarii elektronika - mówi Błażej Żyliński. - Problemem jest też zasilanie, które odbywa się po kablu, a to oznacza spore straty energii. Kolejnym kłopotem są zakłócenia radiowe, które przeszkadzają w komunikacji z robotem - wymienia.

Warszawska ekipa jednak przygotowała się do zawodów znakomicie. - Robot jest gotowy i przetestowany - mówi Wiktor Krzeszewski. - To prostopadłościan o bokach o długości 70 cm.

Młodzi inżynierowie opowiedzą także o możliwości prowadzenia badań w Polsce przez studentów i młodych naukowców.

Audycję przygotował i prowadził Krzysztof Michalski.

"Wieczór odkrywców" na antenie Jedynki w każdy wtorek o godz. 21.30.

(ew/asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W kosmos poleci PW-Sat2, kolejny satelita studencki

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2013 00:02
Będzie przesyłał zdjęcia Ziemi z kosmosu. Urządzenie, zbudowane przez studentów z Politechniki Warszawskiej, jeszcze w 2015 roku ma szansę wyruszyć w podróż kosmiczną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja straciła kontrolę nad kolejnym satelitą

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2014 17:00
Rosyjska agencja kosmiczna straciła kontrolę nadwystrzelonym tydzień temu satelitą badawczym, wynika z doniesień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ESA zaprasza kobiety

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2014 12:00
Płeć nie jest, a w każdym razie nie powinna być, przeszkodą dla naukowców. Tak twierdzi w rozmowie z Polskim Radiem Kirsten MacDonell z Europejskiej Agencji Kosmicznej i zachęca kobiety do angażowania się w badania naukowe.
rozwiń zwiń