Ta choroba nie boli, a chory jest co dziesiąty Polak

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2014 10:00
Audycja o potrzebie uchwalenia narodowego programu przeciwdziałania cukrzycy i jej powikłaniom.
Audio
  • Czy grozi nam pandemia cukrzycy? (Jedynka/Wieczór Odkrywców)
Badanie poziomu cukru we krwi. Chorzy na cukrzycę w Polsce diagnozowani są zdecydowanie zbyt późno, często dopiero gdy wystąpią powikłania
Badanie poziomu cukru we krwi. Chorzy na cukrzycę w Polsce diagnozowani są zdecydowanie zbyt późno, często dopiero gdy wystąpią powikłaniaFoto: Glow Images/East News

Cukrzyca jest najpoważniejszą chorobą cywilizacyjną, z jaką mierzy się ludzkość w 21. wieku. Według Międzynarodowej Federacji Cukrzycy na tę chorobę cierpi na świecie ponad 380 milionów ludzi, a za 20 lat liczba ta ma zbliżyć się do 600 milionów! Co roku pojawia się około 7 milionów nowych przypadków choroby.

Eksperci szacują, że w Polsce prawie trzy miliony osób może żyć z cukrzycą - dokładnie tego jednak nie wiemy, bo nie ma rejestru chorych na tę chorobę!

- W 2006 roku ONZ uznało cukrzycę za pierwszą niezakaźną epidemię - mówi profesor Leszek Czupryniak, Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. - Narodowy Fundusz Zdrowia na podstawie recept twierdzi, że chorych na cukrzycę jest 2 mln 200 tys. osób. Ale nie wszyscy chorzy się leczą. Śmiało można szacować, że jest ich ponad 3 miliony.

- Diagnostyka jest banalna. Oznaczenie stężenia glukozy we krwi, badania krwi żylnej. Wiele osób nie wie, że są chorzy, bo cukrzyca typu II w zasadzie rozwija się bez widocznych objawów - mówi gość radiowej Jedynki.

Rozmowa o skali zachorowań na cukrzycę w naszym kraju, o tym, jak jest leczona, jak zapobiegać powikłaniom cukrzycy, jakie ma to konsekwencje społeczne i ekonomiczne.

Program przygotował i prowadził Krzysztof Michalski.

(ew/ag)

Czytaj także

Żywot słodki, ale groźny

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2011 11:46
Co 5 sekund na świecie diagnozuje się cukrzycę u kolejnej osoby. Co 10 sekund ktoś umiera z powodu jej powikłań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młodzi Polacy rewolucjonizują walkę z cukrzycą i rakiem

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 05:00
Młodzi polscy uczeni, laureaci programu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej START, osiągnęli już znaczne sukcesy w pracy naukowej. Opowiadają o swoich odkryciach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cukrzyca. Zobacz, co robić, jeśli zachorujesz

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 11:00
Cukrzyca to, zdaniem ekspertów, najpoważniejsza choroba cywilizacyjna XXI wieku. Poważniejsza niż nowotwory. Jak jest leczona w Polsce?
rozwiń zwiń