Alzheimer i Parkinson - dwie plagi starzenia. Niszczą umysł i ciało

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 22:22
Aż 15 proc. starszych osób zmaga się z chorobą Parkinsona lub Alzheimera. Na czym polegają te choroby?
Audio
  • Choroby Alzheimera i Parkinsona – plagi starości (Wieczór odkrywców/Jedynka)

"Choroba Alzheimera i Parkinsona - dwie plagi starzenia" to tytuł konferencji, która rozpoczyna się w najbliższy piątek, 3 października w Poznaniu. To kolejna już międzynarodowa konferencja poświęcona starzeniu się i starości pod hasłem "Wyzwania współczesnej geriatrii i gerontologii". Tym razem będzie poświęcona chorobom neurodegeneracyjnym.

- To choroby, które najczęściej atakują osoby starsze - mówi gość radiowej Jedynki, prof. Maria Barcikowska z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN i Kliniki Neurologii CSK MSWiA. - Jedna dotyczy możliwości ruchowych (Parkinson), a druga dewastuje pamięć (Alzheimer).

Z Jedynką zdrowiej >>> moje.polskieradio.pl

Jak się szacuje, choroba Parkinsona dotyka 1-5 proc. osób powyżej 65 roku życia, a choroba Alzheimera  - 10 proc. - W sumie to 15 proc. populacji ludzi starych, czyli ok. 700 000 osób w Polsce - mówi lekarz.

Alzheimer pozbawia przeszłości, otępia. - Teoretycznie wiemy, że to choroba powodowana patologiami na poziomie DNA, ale na pewno zależy też od zmian epigenetycznych i środowiskowych - wyjaśnia gość Jedynki. - Polega na  obumieraniu komórek nerwowych wskutek obecności toksycznych białek. Zwykle białka takie odgrywają dobrą rolę, ale mogą się przepoczwarzyć i wówczas atakują neurony - relacjonuje.

Częściej chorują kobiety, ale to dlatego, że więcej jest starych kobiet niż mężczyzn. - Żyjemy średnio 10 lat dłużej - mówi prof. Barcikowska.

Nieprawdą jest natomiast, że choroba dotyka głównie osoby mniej wykształcone. - Dotyka wszystkich, zarówno wykształconych, jak i niewykształconych - mówi lekarz. - Wykształcenie daje jednak tzw. "rezerwę poznawczą". Kiedy wspomnienia i wiedza zaczynają znikać, to wykształceni mają ich większy zapas i choroba dłużej nie daje o sobie znać. Niszczenie przebiega jednak tak samo szybko - mówi prof. Barcikowska.

O dwóch plagach starości w audycji "Wieczór odkrywców", którą przygotował i prowadził Krzysztof Michalski.

(ew/ag)

Czytaj także

Środki nasenne mogą potęgować chorobę Alzheimera

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2014 16:00
Niektóre długo stosowane środki nasenne mogą potęgować uszkodzenia mózgu u osób starszych. Wskazują na to badania francuskich i kanadyjskich naukowców, którzy zajęli się chorobą Alzheimera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ta choroba nie boli, a chory jest co dziesiąty Polak

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2014 10:00
Audycja o potrzebie uchwalenia narodowego programu przeciwdziałania cukrzycy i jej powikłaniom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ćwiczenia fizyczne chronią przed stresem i depresją

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 20:00
Ruch sprzyja oczyszczeniu organizmu ze szkodliwych substancji. W ten sposób może uchronić przed depresją, informują badacze na łamach "Cell".
rozwiń zwiń