Czym zajmują się najzdolniejsi młodzi polscy naukowcy?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 01:00
Mogą oni wziąć udział w programie START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Gośćmi Jedynki byli badacze, którzy już skorzystali z programu: badacz chmur i bioinformatyk.
Audio
  • Mikrofizyka chmur i bioinformatyka - młodzi naukowcy w cyklu "Ludzie nauki" (Jedynka)
 Czym zajmują się najzdolniejsi młodzi polscy naukowcy?
Foto: Glow Images

Program START przeznaczony jest dla "najzdolniejszych młodych naukowców, którzy mają już spore osiągnięcia".

Dr Sylwester Arabas z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego zajmuje się mikrofizyką chmur, opadów i modelowaniem w fizyce chmur. - Opisem wnętrza, struktury chmury - mówi dr Arabas. - Nieodzownym elementem jest opis aerozolu, a zatem tego, co unosi się w powietrzu. Coś, jakby kurz widać, kiedy patrzymy na przykład na światło rzucane przez projektor. To zaczątki kropelek, drobiny czegoś unoszące się w powietrzu.

Mikrofizycy chmur zajmują się cząstkami, które z chmury mogą spaść na ziemię. - To w skali mikro zachodzą procesy, które determinują to, jak chmura zachowa się w skali makro. Bez zrozumienia tego, jak zachowują się najmniejsze kropelki, nie można przewidzieć pogody czy zmian klimatu - wyjaśnia badacz.

Dr Adam Sieradzan z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego to bioinformatyk, który prowadzi prace związane z przewidywaniem struktur białek przy pomocy metod informatycznych. - Używam technik komputerowych do przewidywania ścieżek zwijania białek - wyjaśnia dr Sieradzan. - Znajomość struktury pozwala na dobre modelowanie leków. Szacuje się że ok. 30 proc. nowotworów jest związanych ze źle zwiniętymi białkami  - dodaje.

Obaj naukowcy mają za sobą staże w najlepszych światowych ośrodkach. Mówią o tym, jak skorzystali na uczestnictwie w programie START.

Audycję przygotował i prowadził Krzysztof Michalski.

(ew/ag)

Czytaj także

Albert Einstein - wielki uczony, ekscentryk, samotnik pogrążony w marzeniach

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 05:45
- Gdziekolwiek się odwrócę, widzę swoją podobiznę. Czyżby cały świat zamienił się w lustro - dziwił się Albert Einstein.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klocki typu geomag szturmem podbijają świat

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 17:30
Świat niezmiennie pędzi naprzód, co i rusz dostarczając nam interesujących nowości i ciekawostek. W ostatnich latach rozpętało się szaleństwo na punkcie magnetycznych klocków typu geomag. Zabawa nimi to nie tylko frajda dla całej rodziny, ale i pomoc naukowa czy nawet element wystroju wnętrz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lądownik przyjrzał się komecie. Zobacz zdjęcie

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 23:00
Fotka, która dotarła na Ziemię, jest podobna do tej, którą Rosetta zrobiła w połowie września. Kometa jest teraz dużo bliżej - zaledwie 16 km od sondy i lądownika.
rozwiń zwiń