X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Cud z Faras, którego dokonali Polacy. Skarby kultury zasypane tonami piasku

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 12:08
Muzeum Narodowe w Warszawie otworzyło nową Galerię Faras, prezentującą jedne z najważniejszych skarbów kultury znajdujących się w Polsce. - Zaoferowano mi 5 stanowisk i wybrałem Faras, bo wiedziałem, że jest najbardziej obiecujące. Zdecydowałem się zaatakować najtrudniejszy teren i po trzech tygodniach naszym oczom ukazały się pierwsze freski - mówi prof. Kazimierz Michałowski.
Audio
  • Cud z Faras, którego dokonali Polacy (Wieczór odkrywców/ Jedynka)
  • "F" jak Faras (Alfabet kultury/ Jedynka)
Freski z Faras. Północna ściana nawy północnej z przedstawieniami św. Anny i władczyni z archaniołem
Freski z Faras. Północna ściana nawy północnej z przedstawieniami św. Anny i władczyni z archaniołemFoto: Muzeum Narodowe w Warszawie

Światowa prasa odkrycie polskich badaczy okrzyknęła "cudem w Faras". - Nasz udział w wykopaliskach opisywano jako wyciągnięcie największego losu na loterii w Nubii, której to losy ciągnęło kilkadziesiąt ekip z całego świata - opowiadał w archiwalnym nagraniu prof. Kazimierz Michałowski.
Choć cenne zabytki skrywały tony piasku, które były nawiewane na ruiny kościoła przez setki lat i żadna z ekip badawczych nie chciała zadać sobie trudu poszukiwania we wzgórzu, to wyzwanie podjęli Polacy. - Na metody są metody, po prostu trzeba mieć fach w ręku, warsztat opanowany i ten łut szczęścia, a profesor Michałowski dysponował tym wszystkim - mówi w Jedynkowym "Wieczorze odkrywców" dr Alfred Twardecki, kurator Zbiorów Sztuki Starożytnej i Wschodniochrześcijańskiej MNW.

Odkrycie
Odkrycie malowidła przedstawiającego archanioła Michała na ścianie katedry obok południowego wejścia do świątyni.dzięki uprzejmości Archiwum Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk (IKŚiO PAN/ Muzeum Narodowe w Warszawie)

Po gruntownej przebudowie, 18 października w Muzeum Narodowym w Warszawie została otwarta nowa Galeria Faras. Jest to jedyna w Europie i wyjątkowa w skali światowej stała ekspozycja zabytków sztuki nubijskiej z okresu chrześcijańskiego. Ta unikatowa kolekcja trafiła do Warszawy dzięki pracom polskich archeologów pod kierunkiem prof. Kazimierza Michałowskiego. Na początku lat 60. uczestniczyli oni w międzynarodowej akcji ratowania zabytków Nubii, które miały zostać zalane wodami sztucznego jeziora.

Wieczór odkrywców >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

Nasi badacze odkryli na północy Sudanu, niedaleko granicy z Egiptem dobrze zachowane ruiny kościoła katedralnego z VIII wieku. Jego wnętrza zdobiły wspaniałe malowidła o tematyce religijnej pochodzące z VIII–XIV wieku. Polskim konserwatorom udało się zdjąć ze ścian i uratować ponad 120 przedstawień malarskich, z których 67 znajduje się dziś w MNW. Wkrótce potem kościół w Faras znalazł się w odmętach wód jeziora Nasera.

O 3-letniej kampanii nubijskiej, walce z czasem i trudnościach, jakie napotkali w Sudanie polscy specjaliści, dowiesz się słuchając nagrania audycji.

Rozmawiała Katarzyna Kobylecka.

(sm, pg)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polak pozbawił zabytków Muzeum w Kairze

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2011 10:39
Jednym z największych badaczy prowadzących wykopaliska w Egipcie był amator, samouk i samozwańczy archeolog, ale jak się później okazało - wybitny naukowiec - hrabia Michał Tyszkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Howard Carter - odkrywca grobowca Tutanchamona

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2019 06:00
"W świetle silnej lampy lśniły złote łoża, złote krzesło tronowe, połyskiwały matowo dwa czarne posągi. Stały naprzeciwko siebie jak żołnierze na warcie, ze złotymi fartuchami, w złotych sandałach ze świętym wężem połyskującym na czole" - pisał odkrywca grobu Tutanchamona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skarby z Faras znów na stałej wystawie w Muzeum Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 09:00
Eksponaty odkryte prawie półtora tysiąca lat temu znowu można oglądać w warszawskim Muzeum Narodowym. Po niespełna dwóch latach modernizacji gotowa jest Galeria Faras.
rozwiń zwiń