Wzory i słupki, które mogą uratować biznes

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 04:26
Matematyka służy ludzkości od tysiącleci. Jednak w biznesie wykorzystywana jest od niedawna. Jak się okazuje, rozwijanie współpracy środowisk naukowych z firmami i instytucjami przynosi dużo korzyści.
Audio
  • Matematyka w służbie biznesu (Wieczór odkrywców/ Jedynka)
Wzory i słupki, które mogą uratować biznes
Foto: Depositphotos

Dr Kamil Kulesza opowiada, że matematyka jest kolejnym specyficznym językiem, służącym do opisywania i rozumienia świata oraz komunikacji. Korzenie tej nauki leżą w praktyce - przydawała się do pomiaru pól, kanałów, budowy piramid, itp.
- Matematyka użytkowa zaś jest to wykorzystanie matematycznych narzędzi do rozwiązywania problemów, które na początku wcale nie wydają się matematycznymi. Dopiero po rozłożeniu zagadnienia na części pierwsze okazuje się, że jest to model matematyczny - mówi Barbara Sozańska.
Doktor Kulesza dodaje, że połączenie różnych dziedzin nauki np. matematyki, fizyki i informatyki pozwala na szerszy ogląd problemu. Jak wyjaśnia, dzięki temu naukowcy szukają optymalnego sposobu rozwiązania każdej sprawy dla takich firm czy instytucji jak m.in. Narodowy Bank Polski czy Urząd Kontroli Elektronicznej.
***
Tytuł audycji: Wieczór odkrywców
Prowadził: Krzysztof Michalski
Goście: dr Kamil Kulesza i Barbara Sozańska (pracownicy Centrum Zastosowań Matematyki i Inżynierii Systemów Polskiej Akademii Nauk)
Data emisji: 16.12.2014
Godzina emisji: 21.37
(sm/asz)

Czytaj także

Niemożliwe stało się możliwe. Zobaczyć niewidzialne

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 04:10
- Już parę lat temu było widać, że to jest wielka rzecz, a nie jest to tylko kolejny nieznaczący artykuł - komentuje tegoroczną nagrodę Nobla prof. Czesław Radzewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najważniejsza nagroda w polskiej nauce za katalizatory Greli

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2014 04:07
Polski naukowiec prof. Karol Grela jest laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej za opracowanie katalizatorów metatezy olefin. Są one ważne nie tylko dla świata nauki, ale również dla przemysłu i biznesu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gryf", "Inspektor", "Proteus". Roboty mobilne w służbie człowieka

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 12:38
- Amerykanie mówiąc o tym, że stracili w Afganistanie 1600 robotów mobilnych podkreślają, iż uratowali życie 3200 osób - podkreślał w Jedynce dr Jan Jabłkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elektryka a medycyna. Jak leczyć polem elektromagnetycznym?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 05:39
Elektromagnetyzm otacza nas wszędzie. Jak mówi profesor Iwo Białynicki-Birula, to piąty żywioł. Jak zatem możemy tę siłę wykorzystać praktycznie, np. w medycynie?
rozwiń zwiń