Fascynacja, która stała się pracą. Romans z radiem

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 05:18
- W 1948 roku prof. Maciej Józef Kwiatkowski rozpoczął romans z radiem, który trwał przez całe życie. Umiał połączyć fascynację z pracą zawodową i społeczną - mówi Marian Marek Drozdowski z PAN.
Audio
  • Radiowiec, uczony, badacz - prof. Maciej Józef Kwiatkowski (Wieczór odkrywców/ Jedynka)
Maciej Józef Kwiatkowski
Maciej Józef KwiatkowskiFoto: Zbiory Archiwum Polskiego Radia

W lutym tego roku polska radiofonia ukończy 90 lat. Wiedzę o jej historii możemy czerpać m.in. z dzieł prof. Macieja Józefa Kwiatkowskiego, uczonego, historyka radia i wybitnego radiowca. - Pociągał go życzliwy i otwarty stosunek do słuchaczy Polskiego Radia. Korzystał z pomocy tysiąca społecznych ankieterów, którzy informowali go czego oczekują radiowi odbiorcy - mówi pracownik PAN.
Marian Marek Drozdowski znał prof. Kwiatkowskiego od lat 60. XX wieku. Profesor uczęszczał m.in. do Gimnazjum Górskiego i Liceum im. Adama Mickiewicza, a jego kolegami byli Stefan Wyszyński, Stanisław Lorentz, Jan Lechoń. - W czasie II wojny światowej umiał łączyć pracę zawodową, działalność konspiracyjną i kształcenie - opowiada Marian Marek Drozdowski.
Prof. Kwiatkowski był po roku 1956 jednym z twórców reorientacji Polskiego Radia, które przestało być tubą propagandową, a stało się organem społeczeństwa obywatelskiego. W "Wieczorze odkrywców" rozmawialiśmy o jego życiu i pracy oraz słuchaliśmy głosu radiowca.

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców

Prowadził: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Marian Marek Drozdowski (Instytut Historii PAN)

Data emisji: 13.01.2015

Godzina emisji: 21.37

(sm/asz)

Czytaj także

Radiostacja, dzięki której Polska była sławna na cały świat

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 04:12
W czasach, gdy Polska odradzała się do życia po rozbiorach, ogromną rolę odegrała Radiostacja Stare Babice. Transatlantycka, radiotelegraficzna centrala nadawcza była wyrazem woli oraz patrzenia w przyszłość odbudowującego się narodu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzech ludzkości - Jan Karski o Holokauście

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2015 16:56
- Miał poczucie, że nawet ci, którzy przeżyli wojnę, obciążeni są śmiercią zgładzonych - podkreśla Marek Wierzyński, autor wywiadu-rzeki z Janem Karskim.
rozwiń zwiń