Największy dramat Polski w walce z rakiem piersi

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2015 04:02
Choć w Polsce na raka piersi choruje 3-4 razy mniej kobiet niż w Wielkiej Brytanii czy Szwecji, to prawdopodobieństwo wyleczenia mniejsze jest u nas. - To nasz największy dramat - komentuje prof. Tadeusz Pieńkowskiprof. Tadeusz Pieńkowski.
Audio
  • Światowy Dzień Walki z Rakiem (Wieczór odkrywców/ Jedynka)
Największy dramat Polski w walce z rakiem piersi
Foto: Glow Images/East News

Rak piersi to ciągle najpowszechniejszy nowotwór kobiecy w Polsce. Co roku zapada na niego prawie 17 tys. osób, a ponad 5 tys. umiera. - W Polsce 5-letnie przeżycia są na poziomie 70-80 procent, podczas gdy w Europie liczba ta wynosi 90 procent. To jest największy dramat i problem, bo jeżeli mamy do czynienia z Europą, w której nie ma granic politycznych i celnych, to chciałoby się, żeby szanse chorych na raka piersi i inne choroby były również niezależne od istnienia tych granic - mówi gość Jedynki.
Prezes Międzynarodowego Towarzystwa Senologicznego i Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi podkreśla, by nigdy nie mówić, że chory przyszedł za późno, bo pojęcie "za późno" nie istnieje. Takie powiedzenie może wskazywać na to, że jest to wina chorego, oraz że gdyby przyszedł wcześniej to szanse wyleczenia byłyby większe, co nie jest prawdą. Leczyć należy wszystkich - tłumaczy prof. Tadeusz Pieńkowski.
4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem.

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców

Prowadził: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Tadeusz Pieńkowski (kierownik Kliniki Onkologii w Europejskim Centrum Zdrowia Otwock oraz prezes Międzynarodowego Towarzystwa Senologicznego i Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi)

Data emisji: 3.02.2015

Godzina emisji: 21.37

(sm, pg)

Czytaj także

Muzyka w służbie walki z rakiem. "Różowy łańcuszek ma sens"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 17:26
- Płyta "Pink in Pink 4" wspiera naprawdę bardzo szlachetny cel. Proszę, nabądźcie kolejne egzemplarze, obdarujcie nią przyjaciół i bliskich - apelował w "Muzycznej Jedynce" autor kompilacji, dziennikarz muzyczny Maciej Ulewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska wciąż przegrywa walkę z rakiem piersi

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 08:45
Na nowotwór ten cierpi ponad 70 tys. Polek, rocznie notuje się kilkanaście tysięcy nowych zachorowań, a kilka tysięcy pacjentek umiera. To znacznie więcej niż w wielu innych krajach europejskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Photos for Life - zdjęcia, które pozwalają nadać sens rakowi

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2014 03:42
Agnieszka Gościniewicz obiecała sobie, że jeśli wyzdrowieje, to będzie chciała "ze swojego pasożyta" wyciągnąć coś dobrego. - Taka myśl dojrzewała we mnie przez cały okres leczenia - opowiada jedna z modelek banku zdjęć "Photos for Life".
rozwiń zwiń