X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Życie na Marsie szansą dla mieszkańców Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2015 06:21
- Temperatura 450 stopni C, ciśnienie sto razy większe niż na Ziemi, więc dajmy sobie spokój z Merkurym i Wenus. Jeśli mamy gdzieś postawić stopę, to na Marsie - mówi Jerzy Rafalski.
Audio
  • Mars świetnie nadaje się do zasiedlenia przez człowieka (Wieczór odkrywców/ Jedynka)
Wizualizacja lądowania Curiosity na Marsie
Wizualizacja lądowania Curiosity na MarsieFoto: NASA

Na Marsie, jak opowiada specjalista z toruńskiego planetarium, jest zimno i sucho. - Są również wiatry i burze piaskowe, które potrafią ogarnąć całą planetę. Astronomowie obserwowali Mars przez teleskopy i widzieli szczegóły, plamki, a po jakimś czasie stał on się cały pomarańczowy, nie było nic widać. Nie były to chmury, tylko tumany kurzu - opowiada w Jedynce astronom.
Od kilkunastu miesięcy wiadomo, że na Czerwonej Planecie jest woda, która ze względu na panujące tam warunki ma postać lodu. - Ktoś kiedyś powiedział, że jeśli cywilizacja ziemska ma przetrwać, to musimy zakładać bazy na innych ciałach Układu Słonecznego. Ze wszystkich planet najbardziej pasuje nam właśnie Mars - przekonuje Jerzy Rafalski.

***

Tytuł audycji: Wieczór Odkrywców

Prowadził: Krzysztof Michalski

Gość: Jerzy Rafalski (astronom z toruńskiego planetarium)

Data emisji: 17.02.2015

Godzina emisji: 21.37

(sm, pg)

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
darim2015-08-03 18:23 Zgłoś
Uświadomiłem sobie, że słuchowiska można posłuchać w Internecie. Pan astronom wspomina o zaletach Merkurego, które poprzednio "zareklamowałem", ale uważa, że podróż tam nie ma sensu, przeciwnie do podróżny na Marsa. A jednak na Merkurym również wykryto wodę; poza tym gdy temperatury wykazują duże różnice, to zachodzą potężne przepływy energii, które niczym masy wody wodospadu Niagara można praktycznie wykorzystać (pozyskanie takiej energii na Marsie byłoby strasznie trudne). Niemożliwe jest by na jakiejkolwiek planecie istniały regiony o temperaturze 400'C i -200'C bez jakiejkolwiek strefy pośredniej (nawet jeśli bardzo rozrzedzona atmosfera temu sprzyja). Poza tym nie wspomniano w audycji, że dzień na Merkurym trwa ponad 58 dni, co daje szansę na przemieszczanie się merkurian z jednego siedliska, do innego, w miarę pogarszających się warunków.
darim2015-08-03 18:08 Zgłoś
Nie słuchałem, niestety tej audycji. Gdy czytam jednak jej tezy, choć nie jestem fachowcem, mam ochotę trochę zaprotestować: Mars miałby być najlepszą przystanią? A czemu nie Merkury? Tam przynajmniej nigdy nie groziłby nam kryzys energetyczny; co prawda strona zwrócona ku Słońcu przypomina krzyżówkę piekarnika i lampy rentgenowskiej, a strona przeciwna zamrażarkę, ale można pewnie znaleźć strefę półcienia, gdzie warunki byłyby pośrednie, a więc znośne. Co prawda ta strefa przesuwa się, więc merkurianie musieliby koczować. Trudno, tak jak na Ziemi, nie będzie nam nigdzie, ale na Merkurym mogłoby być choć znośnie. W końcu, potrafimy rozwiązać niemal każdy problem gdy tylko dysponujemy wiedzą i energią. Na żadnej planecie Układu Słonecznego energia nie byłaby tak łatwa do zdobycia i wykorzystania, jak na Merkurym. Tak mi się w każdym razie wydaje. Czyżbym się mylił?

Czytaj także

"Ziemi już nie da się naprawić, czas wyruszyć na Marsa"

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2014 04:05
- Mama od lat miała marzenie, by stworzyć nowe społeczeństwo na Marsie, bo ta planeta jest najbliżej i jest osiągalna - mówi syn bohaterki reportażu "Kobieta z Marsa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykłe odkrycie na Marsie. Po latach odnaleziono zaginionego robota

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2015 14:45
Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała, że lądownik Beagle 2, który miał wylądować na powierzchni Marsa w 2003 roku, ale jego misja zakończyła się niepowodzeniem, został odnaleziony na zdjęciach wysokiej rozdzielczości wykonanych przez sondę Mars Reconnaissance Orbiter.
rozwiń zwiń