Efekt Mpemby. Obalamy mity, na których się wychowaliśmy

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2015 04:46
Niektóre fenomeny naukowe elektryzują nie tylko środowisko naukowców. To wbrew zdrowemu rozsądkowi, ale woda gorąca zamarza szybciej niż zimna.
Audio
  • Maciej Jasiński wyjaśnia dlaczego woda gorąca zamarza szybciej niż zimna (Wieczór odkrywców/ Jedynka)
Dlaczego woda gorąca zamarza szybciej niż zimna? Po raz pierwszy w czasach nowożytnych pytanie to zadał w 1963 r. uczeń tanzańskiego liceum Erasto Mpemba
Dlaczego woda gorąca zamarza szybciej niż zimna? Po raz pierwszy w czasach nowożytnych pytanie to zadał w 1963 r. uczeń tanzańskiego liceum Erasto MpembaFoto: Glow Images/East News

- To nie tylko wbrew rozsądkowi, ale też poradom mam i babć, byśmy nigdy nie próbowali wkładać gorących produktów do lodówki czy zamrażarki, bo zepsujemy urządzenie. Ja, wychowany w tym duchu, do tej pory poza laboratorium nie odważyłem się czegoś takiego zrobić - mówi Maciej Jasiński. Naukowiec dodaje, że lód uzyskany z zamrożenia gorącej wody jest znacznie bardziej klarowny i wygląda lepiej.
W wyjaśnianiu tego zjawiska, znanego jako efekt Mpemby, uczestniczyli uczeni z całego świata. Choć wydaje się ono banalne i dotyczy substancji, o której mogłoby się wydawać, że wiemy wszystko, to jednak problem ten jest znacznie bardziej złożony. Dwa lata temu pismo "The Royal Society of Chemistry" zorganizowało sympozjum, przy okazji którego zadano pytanie z prośbą o wyjaśnienie tego efektu. Napłynęło 22 tys. listów ze 122 krajów...

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców

Prowadził: Krzysztof Michalski

Gość: Maciej Jasiński (doktorant z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego, który w swoim projekcie badawczym będzie weryfikował najnowszą teorię próbującą wyjaśnić efekt Mpemby, wykorzystując do tego stosowane w biofizyce teoretycznej symulacje komputerowe zamarzania roztworów wodnych)

Data emisji: 24.02.2015

Godzina emisji: 21.37

(sm/asz)

Czytaj także

Życie na Marsie szansą dla mieszkańców Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2015 06:21
- Temperatura 450 stopni C, ciśnienie sto razy większe niż na Ziemi, więc dajmy sobie spokój z Merkurym i Wenus. Jeśli mamy gdzieś postawić stopę, to na Marsie - mówi Jerzy Rafalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krakowski akcelerator zaczyna rozpędzać cząstki

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2015 12:00
W Krakowie na Kampusie UJ powstaje synchrotron Solaris. To akcelerator cząstek emitujący promieniowanie elektromagnetyczne o dużym natężeniu. Właśnie rozpędzono tam pierwsze cząstki.
rozwiń zwiń