Etnolożka, która nigdy nie obraziła się na świat

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 13:00
Wybitna polska etnolog prof. Anna Zadrożyńska była prekursorką badań miejskich, inspirowała do zajęcia się zjawiskami nas otaczającymi, a nie tylko przeszłością.
Audio
  • Wspominamy życie i dorobek prof. Anny Zadrożyńskiej (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Inni promotorzy bali się takich tematów, a prof. Zadrożyńska miała dość wyobraźni, by przyjąć pracę np. o clubbingu. Doszkalała się, by studentowi pomóc - wybitną polską etnolożkę wspomina prof. Anna Malewska-Szałygin
"Inni promotorzy bali się takich tematów, a prof. Zadrożyńska miała dość wyobraźni, by przyjąć pracę np. o clubbingu. Doszkalała się, by studentowi pomóc" - wybitną polską etnolożkę wspomina prof. Anna Malewska-SzałyginFoto: pixabay/domena publiczna

W latach 80. XX wieku, kiedy jej uczennica prof. Anna Malewska-Szałygin rozpoczynała studia, większość badaczy zajmowała się pozostałościami chłopskiej kultury tradycyjnej. - Prof. Zadrożyńska była jedną z niewielu osób, które interesowały się współczesnymi zjawiskami na wsi i jedynym znanym mi etnologiem, który pisał o PGR-ach - wspomina swoją mistrzynię dyrektor Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW.

Zaczynając od chłopskiej kultury tradycyjnej, poprzez badania w koszalińskich PGR-ach, do warszawskiej Fabryki Samochodów Osobowych prześledziła, jak zmieniał się ludzki stosunek do pracy. Ale ważne w jej działalności badawczej było także poszukiwanie korzeni dzisiejszych obrzędów. Wychodząc od tak bliskich zjawisk prof. Zadrożyńska sięgała dalej, aż na pewnej średniowiecznej tkaninie znalazła źródła współczesnego komiksu!

Swoją pasją zarażała studentów, ale też uczyła się od nich i z odwagą przystawał na tak nowatorskie tematy praca, jak... clubbbing czy door selection.
***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców
Prowadził: Krzysztof Michalski
Gość: prof. Anna Malewska-Szałygin (dyrektor Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 31.03.2015
Godzina emisji: 21.37

* Prof. Anna Zadrożyńska zmarła 30 marca 2014. W audycji usłyszeliśmy fragment archiwalnego wywiadu, w którym opowiadała o znaczeniu i obrzędach Świąt Wielkanocnych.

asz/pg

Czytaj także

Oskar Kolberg – zbieracz polskiego folkloru

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2014 12:16
- Kolberg sam siebie nazywał w ten sposób. To my mówimy dziś o nim, że był etnografem, folklorystą i kompozytorem, żeby wbić to ludziom do głowy - mówi Andrzej Kosowski z Instytutu Muzyki i Tańca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok Oskara Kolberga. "Taniec zmienia stan ducha"

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2014 08:43
- Wiejskie wesele to nie obciach. Kapela ludowa może dać niezapomniane wspomnienia. Nawet w Warszawie znaleźliby się chętni na taką potańcówkę - uważają uczestnicy spotkań śpiewaczych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Pomianowska: w Iranie nie było mowy, żebym śpiewała bez hidżabu

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2015 21:13
- W Pakistanie występowałam na scenie solo i bez hidżabu. W Iranie natomiast spotkałam się z nową rzeczywistością. Nie byłam u siebie, więc się podporządkowałam - mówi wokalistka i instrumentalistka.
rozwiń zwiń