Edmund Osmańczyk był zbyt lojalny wobec władz PRL?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 03:42
- Wpisał się w historię Polski jako wybitny polski publicysta z najwyższej półki i tu pozostanie na trwałe - mówi o Edmundzie Osmańczyku prof. Stanisław Niciej.
Audio
  • Edmund Osmańczyk - wielka postać Polskiego Radia (Wieczór Odkrywców/Jedynka)
Edmund Osmańczyk przemawia z sejmowej trybuny podczas posiedzenia 25 stycznia 1982, podczas którego posłowie PRL zatwierdzali wprowadzenie stanu wojennego
Edmund Osmańczyk przemawia z sejmowej trybuny podczas posiedzenia 25 stycznia 1982, podczas którego posłowie PRL zatwierdzali wprowadzenie stanu wojennegoFoto: PAP/CAF/Damazy Kwiatkowski

Edmund Osmańczyk pracę w Polskim Radiu rozpoczął tuż przed wybuchem II wojny światowej. W czasie wojny pracował w radiu konspiracyjnym, a podczas Powstania Warszawskiego w radiostacji Błyskawica prowadził codziennie audycję "Dzień walki". Po wojnie był przez wiele lat korespondentem zagranicznym Polskiego Radia.

Część historyków zarzuca mu, że był zbyt oddany wobec władz PRL. - Sam zdawał sobie sprawę, że przesadził w lojalności wobec władz komunistycznych. Ale jego działalność w ostatnim okresie wskazuje jak bardzo zaangażowany był w tworzenie nowych wartości, które dzisiaj wszyscy cenimy - komentuje profesor Marian Marek Drozdowski.

O tym jakie były jego dalekowzroczne wizje odnośnie do Polski i jakich miał sojuszników dowiesz się z dźwięku.

***

Tytuł audycji: Wieczór Odkrywców

Prowadził: Krzysztof Michalski

Goście: profesor Stanisław Nicieja (rektor Uniwersytetu Opolskiego), profesor Marian Marek Drozdowski (Instytut Historyczny PAN)

Data emisji: 21.04.2015

Godzina emisji: 21.37

sm/ag

Czytaj także

Od upadku muru berlińskiego do portalu PolskieRadio.pl

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2015 12:34
Rok 1989 był przełomowy, przyniósł Europie upragnioną wolność. Wielkie zmiany czekały też Polskie Radio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

90 lat Polskiego Radia. Cyfryzacja ma już 20 lat

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 09:02
Starą złotówkę zastąpiono nową, a na prezydenta wybrano Aleksandra Kwaśniewskiego. Właśnie wtedy, w 1995 roku, rozpoczęły się próby nadawania cyfrowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radiowiec, za którym stali słuchacze

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2015 21:48
- Dla taty radio stanowiło sens życia i osobistego rozwoju - wspomina syn wybitnego radiowca prof. Macieja Józefa Kwiatkowskiego.
rozwiń zwiń