Trzy dni bez mycia zębów mogą się dla nas źle skończyć

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2015 04:15
Istnieją naukowe dowody na to, że próchnica i dolegliwości przyzębia nie dotyczą samej jamy ustnej. Choroby dziąseł i zębów mają niekorzystny wpływ na cały nasz organizm.
Audio
  • Nowości w periodontologii (Wieczór odkrywców/ Jedynka)
Wystarczy przez trzy dni nie myć zębów, by mieć poważne kłopoty ze zdrowiem
Wystarczy przez trzy dni nie myć zębów, by mieć poważne kłopoty ze zdrowiemFoto: Depositphotos

Sercowo-naczyniowe czy metaboliczne, to tylko niektóre z chorób, związanych z kondycją naszych zębów. - Bezpośredni wpływ chorób jamy ustnej na zdrowie ogólne jest bardzo ważny, bo czasami pacjenci mają przekonanie, że jest to wyłącznie kwestia utrzymania higieny zębów, a tak nie jest - przekonuje dr Agnieszka Laskus.

Dr Maciej Nowak ostrzega, że wystarczy przez trzy dni nie szczotkować zębów, by mieć cechy zapalenia dziąseł. - Jest ono na szczęście mniej groźne dla ludzkiego organizmu, ale nieleczone, przy zaburzeniach odpornościowych może doprowadzić do przejścia w zapalenie przyzębia, które jest przewlekłą i nieodwracalną chorobą - opowiada stomatolog.

W rozmowie lekarze wyjaśnili na czym polegają choroby przyzębia i jak są one leczone. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Wieczór Odkrywców

Prowadził: Artur Wolski

Goście: dr Agnieszka Laskus (absolwentka Akademii Medycznej w Warszawie, specjalistka pierwszego stopnia stomatologii ogólnej, drugiego stopnia periodontologii, uczestniczka konferencji EuroPerio8 w Londynie), dr Maciej Nowak (pracownik naukowo-dydaktyczny Zakładu Chorób Błony Śluzowej i Przyzębia Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, specjalista w dziedzinie stomatologii ogólnej i periodontologii, Mazowiecki Konsultant Wojewódzki w dziedzinie periodontologii, uczestnik konferencji EuroPerio8 w Londynie)

Data emisji: 9.06.2015

Godzina emisji: 21.37

sm/ag

Czytaj także

Wiara w siłę antybiotyku? Wirusy są na nią odporne

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2014 18:52
Penicylina i inne wczesne antybiotyki, które ratowały życie, u wielu osób wywołały przekonanie, że są najlepszym lekiem na wszelkie dolegliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaskra to już prawdziwa epidemia

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2015 18:56
Uważa się, że do 2020 roku na jaskrę będzie na świecie chorowało ok. 80 milionów osób. To bardzo podstępna choroba i długo rozwija się bez objawów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przepis na dobry sen dla sowy i rannego ptaszka

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2015 03:01
- Mówi się, że krótko śpi ten, kto szybko śpi. Jeśli mózg ma zdolność do szybkiego pogłębiania snu, to można się wyspać nawet w cztery godziny - wyjaśnia dr Michał Skalski.
rozwiń zwiń